Öleli 41 gün oldu ama koronavirüs testi hala pozitif

İtalya'da arkadaşıyla denizde yüzerken kaybolan, ertesi gün kayalıkların arasında ölü bulunan adamın cesedine 41 gün boyunca 28 kez koronavirüs testi yapıldı. Testin sonucu her seferinde pozitif çıktı. Araştırmacılar hazırladıkları raporda, SARS-CoV-2 RNA'nın ölümden 41 gün sonrasına kadar kalıcılığı olduğunu bildirildi.

Öleli 41 gün oldu ama koronavirüs testi hala pozitif

İtalya'da hiçbir Kovid-19 belirtisi göstermeyen 41 yaşındaki adamın cesedini inceleyen doktorlar, 28 defa yaptıkları PCR testinden pozitif sonuç aldı. Newscom sitesinin haberine göre, ülkedeki D'Annunzio Üniversitesi'nden doktorlar, enfeksiyon riskini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, bulguların Kovid-19 virüsünün cesetlerdeki kalıcılığı hakkında yeni bilgiler verdiğini söyledi.

''VİRÜS, ÖLÜMDEN 41 GÜN SONRASINA KADAR KALICI''

Bugüne kadar bir cesetten enfeksiyon bulaştığına dair bir kanıt bulunamadığını belirten üniversitenin İleri Araştırmalar ve Teknoloji Merkezi'nden araştırmacılar, Journal of Medical Case Reports'ta yayımlanan raporda, "Mevcut vaka SARS-CoV-2 RNA'nın ölümden 41 gün sonrasına kadar kalıcılığını gösteriyor." ifadelerini kullandı.

28 TESTİN HEPSİ DE POZİTİF ÇIKTI

Vücudun kapalı ve dezenfekte edilmiş su geçirmez bir çanta içinde 4 santigrat derece bir odada saklandığı 41 gün boyunca 28 PCR testi uygulayan araştırmacılar, "Gözlem süresi boyunca yapılan tüm testlerin pozitif olarak rapor edildiğini" bildirdi. Araştırmacılar, "Defin izni ve ayrıca vücudun çürümesi nedeniyle 41 günden fazla başka test yapmanın mümkün olmadığını" kaydetti.

CESET KAYALIKLARIN ARASINDA BULUNMUŞ

İtalya'nın doğu kıyısındaki Chieti yakınlarında bir arkadaşıyla denizde yüzerken kaybolan 41 yaşındaki Ukraynalı adam, yaklaşık 16 saat sonra cesedi kayaların arasına sıkışmış halde bulundu ve otopsi emri verildi. Araştırmacılar, "Bekleyen cenaze izinleri nedeniyle, cesedin Chieti Hastanesi morgunda tutulduğunu ve ölenler için uygulanan SARS-CoV-2'nin yönetimine ilişkin yönergelere uyulduğunu" aktardı.

Kaynak:Son dakika

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER