31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri için oy verme işlemi, Türkiye genelinde saat 17.00 itibarıyla tamamlandı. 

Sandıkların yüzde 80'ninden fazlası açıldı. AK Parti Türkiye genelinde kan kaybederken seçim sonuçları CHP lehine dönmeye başladı.

Erdoğan seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirmede bulundu:

"Sevgili Ankaralılar, değerli dava arkadaşlarım sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum.

AK Parti Genel Merkezi'nden Türkiye'yi 85 milyonu saygıyla selamlıyorum. Desteğiniz için ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum. Şahsıma sizler gibi dava arkadaşları veren Rabbime hamdediyorum. Milletçe ve İslam dünyası olarak 11 ayın sultanı Ramazan'ı yaşıyoruz. Tüm Müslümanların Ramazan'ı tebrik ediyorum. Bu mübarek günleri bombalar altında geçiren Gazzeli kardeşlerimin Allah yar ve yardımcısı olsun. Rabbimden bizleri bayrama da ulaştırmasını niyaz ediyorum.

31 Mart seçimlerini demokrasimize yakışır olgunlukta tamamladık. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde bölücü örgütün baskılarına şahit olduk ama emniyet birimlerimizin müdahaleleriyle sorun çıkmadı. Türk demokrasisi bir kez daha rüştünü ispat etti.

Bir hususu öncelikle ifade etmek zorundayım seçimler demokrasilerin en kritik günleridir. Millet sözünü sandık yoluyla söyler, millet mesajını sandık yoluyla iletir. Milletin kararının hiçbir baskıyla hiçbir yönlendirmeyle karşılaşmadan iletmesi büyük bir kazançtır.

"31 MART BİZİM İÇİN BİR BİTİŞ DEĞİL BİR DÖNÜM NOKTASIDIR"
Evelallah dik duracağız dikleşmeyeceğiz. 31 Mart bizim için bir bitiş değil bir dönüm noktasıdır.

31 Mart mahalli idareler seçimlerinde de Türk milleti sandığı vesile kılarak mesajını ulaştırmıştır.

Sonuçlardan bağımsız seçimin galibi milli iradedir. Kazanan Türkiye, milletimiz olmuştur, demokrasimiz olmuştur.

Bugün AK Parti ve Cumhur İttifakı'na oy verenlerle birlikte sandığın gücüne güç katan herkes kazanmıştır.

Deliler gibi aşığım size. Bu yola beraber yürüyeceğiz. Siyasi parti fark etmeksizin tüm vatandaşlarıma teşekkür ediyorum.

31 Mart yerel seçimleri dünya basınında 31 Mart yerel seçimleri dünya basınında

"YEREL SEÇİMLERDEN İSTEDİĞİMİZ SONUCU ALAMADIK"
Seçim kurullarımıza sandık görevlilerimize emniyet güçlerimize de teşekkür ediyorum.

Gecenin bu saatinde buraya gelenlere de ayrıca şükranlarımı iletiyorum.

Belki de sahura kadar dertleşeceksiniz, ondan sonra sahur, sonra yola revan olacaksınız. Seçim sonuçlarının ülkemize, milletimize hayırlı olmasını diliyorum.

Aziz milletim, 31 Mart seçimleri son 22 yılda girdiğimiz 18'inci sandık imtihanı oldu.

Hep başardık, bundan sonra da hep başararak yola revan olacağız.

Ben sizlere inanıyorum. 14-28 Mayıs seçimlerindeki zaferimizden 8 ay sonra yerel seçimlerden istediğimiz sonucu alamadık.

"HER OLANDA HAYIR VARDIR"
AK Parti ve Cumhur İttifakı olarak yoğun şekilde hazırlandık. Kadrolarımız gece gündüz demeden sahadaydı. Olağanüstü bir özveriyle çalıştık. Son iki ayda şahsım 52 farklı şehri ziyaret etti. Kucaklaştık, netice böyle oldu. Her olanda hayır vardır.

İftar ve açılış programlarıyla toplumumuzun çeşitli gruplarıyla buluştuk. Tüm illerimize teşekkür ediyorum. Son dakikaya kadar nöbet yerlerini terk etmeyen sandık görevlilerini tebrik ediyorum. Cumhur İttifakı'nda beraber hareket ettiğimiz MHP Genel Başkanı Bahçeli'ye MHP'li kardeşlerime şükranlarımı sunuyorum. İttifakımıza desteğini veren diğer siyasi parti başkanlarına ve mensuplarına da minnettarlığımı ifade ediyorum. Biz siyasi hayatımız boyunca milletle yol yürümüş milletin çizdiği istikametten ayrılmamış bir kadroyuz.

"MİLLETİN İRADESİNİN ÜZERİNDE HİÇBİR GÜÇ TANIMIYORUZ"
Kardeşlerim, bugüne kadar hep sağduyunun sabrın yanında olduk. Her zaman demokrasinin yanında olduk. Milletin iradesinin üzerinde hiçbir güç tanımıyoruz. Milletin iradesine boyun eğmekten geri durmadık. Milletimiz tarafından seçilen herkesi ayrı ayrı kutluyorum.

Görev sürelerince temsil ettikleri şehrin taleplerini yerine getireceklerine inanıyorum. Biz de şimdiye kadar olduğu gibi milletimizin oylarıyla seçilmiş yöneticileri desteklemeye devam edeceğiz.

"KAYBETTİĞİMİZ HER YERDE GEREKLİ MÜDAHALELERDE BULUNACAĞIZ"
Millet kararını vermiştir. YSK önümüzdeki günlerde kesin sonucunu açıklayacaktır. Biz de parti organlarında sonuçları değerlendireceğiz. Özeleşetirilerimizi yapacağız. 

Sonuçlar irtifa kaybettiğimizi gösteriyor. Kaybettiğimiz, geriye düştüğümüz her yerde gerekli müdahalelerde bulunacağız.

"YANLIŞLARIMIZI DÜZELTECEĞİZ, DOĞRULARIMIZIN SAYISINI ARTIRACAĞIZ"
Milletimizin kararına hürmetsizlik etmeyeceğiz, milletle inatlaşmaktan milletinin takdirini sorgulamaktan uzak duracağız. Milletin sandıkta verdiği kararları akıl ve vicdan terazisinde tartarak gerekli adımları atacağız. Yanlışlarımızı düzelteceğiz, doğrularımızın sayısını artıracağız. Bir sonraki seçimlere kadar kendimizi yenilediğimiz kapsamlı bir muhasebe dönemine oturtacağız. Geçen sene bu zamanlar başlayan seçim maratonu artık tamamlanmıştır. Son bir yıldır milletimizi ve ekonomimizi yoran seçim defterinin kapanması büyük bir kazançtır. İktidardaki 21. yılını tamamlamış bir parti olarak mesuliyetlerimizin farkındayız. Deprem bölgesinin ihyası ve ekonomi olmak üzere acil meselelere eğileceğiz.

"FETÖ'NÜN SON KALINTILARINI DA TEMİZLEMEKTE KARARLIYIZ"
Ülkemize, milletimize ve gelecek nesillere bedel ödetecek popülist akımlardan uzak durduk. Enflasyon başta olmak üzere uyguladığımız programın meyvelerini yılın ikinci yarısında görmeye başlayacağız. Herkes, asıl gündemine odaklanabilecektir.

Başarılı operasyonlar sayesinde bölücü terör örgütüne ölümcül darbeyi indireceğiz. Güney sınırlarımızın ötesinde teröristana izin vermeyeceğiz. FETÖ'nün son kalıntılarını da temizlemekte kararlıyız. Türkiye'nin uluslararası rolünü güçlendirecek hamleleri devam ettireceğiz.

Kardeşlerim, buradan bir kez daha milletimize ve tüm Türkiye'ye söz veriyoruz 85 milyonun her bir ferdinin refahını artırmak için durmadan koşturacağız. Nerede bir zulüm varsa zalimlerin karşısında duracağız. Milletimizin yetki verdiği yerlerde gerçek belediyeciliği başarıyla hayata geçireceğiz.

"AHDE VEFANIZ İÇİN HER BİRİNİZE TEŞEKKÜR EDİYORUM"
Son 21 yıldır nasıl reformlarımızla, yatırımlarımızla konuştuysak önümüzdeki beş yılda da sapmayacağız. Durmak yok, yola devam. Bugün bir kez daha aşkınan koşan yorulmaz. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın. Rabbim yolumuzu bahtımızı açık etsin. Ahde vefanız için her birinize teşekkür ediyorum. 31 Mart sonuçlarının hayırlı olmasını diliyorum"