ABD ziyaretleri sırasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tesla ve SpaceX'in sahibi Elon Musk ile önemli bir görüşme gerçekleştirdi.

Dünya basını tarafından büyük bir ilgiyle takip edilen bu buluşmada Erdoğan, Musk'a Türkiye'de Tesla'nın 7. fabrikasını kurma teklifinde bulundu. Ünlü iş insanı, "Tabii ki ilk düşüneceğimiz ülke Türkiye olacaktır" şeklinde olumlu bir yanıt verdi.

"İLK DÜŞÜNECEĞİMİZ ÜLKE TÜRKİYE OLACAKTIR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye'de fabrika kurma teklifi, Elon Musk tarafından memnuniyetle karşılandı. Musk, "Biz otomobillerimizin birçok parçasını ülkenizde yaptırıyoruz. Türkiye'de Tesla'nın birçok parçasını ürettiğimiz için de ayrıca memnunuz. Tabii ki ilk düşüneceğimiz ülke, Türkiye olacaktır" şeklinde yanıtladı.

Kâşgarlı Mahmud ve Divanu Lügati't Türk: 950 Yıllık Miras Kâşgarlı Mahmud ve Divanu Lügati't Türk: 950 Yıllık Miras

MANİSA TERCİH EDİLEBİLİR LOKASYON OLABİLİR

Elon Musk, halihazırda Türkiye ile Tesla'nın parçaları ve SpaceX'in yerli uyduları uzaya fırlatma konusunda işbirliği yapmaktadır. Musk'ın Türkiye'yi seçmesi durumunda, Volkswagen'in fabrika yatırımından vazgeçtiği altyapısı ve liman bağlantısı olan Manisa'daki arazi tercih edilebilir bir lokasyon olarak değerlendirilmektedir.

ERDOĞAN: TEKNOFEST'E BÜYÜK İHTİMALLE GELECEK

New York'ta düzenlenen 78. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu ziyareti sırasında gazetecilere bilgi veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Musk ile yapılan görüşmede Tesla'nın Türkiye'de yatırım yapması ve uzay çalışmalarında işbirliği konularını ele aldıklarını belirtti.

Erdoğan, ayrıca Elon Musk'ı İzmir TEKNOFEST'e davet ettiğini ve büyük ihtimalle bu etkinliğe katılacağını ifade etti.

Musk'ın genel müdürüne de talimat verdiği ve İzmir'e özel bir vurgu yaptığı bilgisi paylaşıldı.

Bu gelişme, İzmir TEKNOFEST'in gençler için büyük bir ilgi odağı haline geleceğinin işaretini veriyor.