İstanbul'daki Vahdettin Köşkü, dün Dünya Tütünsüz Günü kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı, dünya çapından gelen gençler ve sporcularla bir araya getirdi.

Sigara karşıtlığı ile tanınan Erdoğan, İngiltere'den gelen bir öğrencinin sorusu üzerine, sigaraya karşı İngiltere modelinin uygulanabileceğini işaret etti.

İNGİLTERE'DEN GELEN ÖĞRENCİ YASAYI ANLATTI

Birleşik Krallık'tan Türkiye'ye gelen 15 yaşındaki öğrenci, ülkesinde yürürlüğe giren yeni yasadan bahsetti.

Öğrenci, 2009 yılı ve sonrasında doğanların yasal olarak sigara veya elektronik sigaraya erişiminin yasaklandığını kaydederek, "Bu yasa, Birleşik Krallık Avam Kamarası tarafından onaylandı ve bu sayede tütün kaynaklı hastalıkların büyük ölçüde azalması bekleniyor. Daha sağlıklı bir toplum yaratılabilir ve tütün temelli hastalıklara harcanan fonlar, diğer sağlık sorunlarına yönlendirilebilir." dedi.

Milyonlarca Araç Sahibi Sevinçli Habere Ulaştı! Sıfır Araç Değişimi Kararı! Milyonlarca Araç Sahibi Sevinçli Habere Ulaştı! Sıfır Araç Değişimi Kararı!

PASİF İÇİCİLİK VE KİRLİLİĞİN AZALMASI

Öğrenci, yasaya ilişkin olarak pasif içicilik riskinin ve tütün kaynaklı kirliliğin önemli ölçüde azalacağını vurgulayarak, "Bu yasa, ülkedeki insanların sağlığını iyileştirecek ve küresel olarak sigara kaynaklı kirliliği ve çöpleri azaltacaktır." diye konuştu.

SİGARAYA KARŞI İNGİLTERE MODELİ GÜNDEMDE

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerekirse İngiltere'deki bu yasa hakkında daha fazla bilgi almak için iletişime geçilebileceğini belirtti. Bu yasanın Türkiye'de de uygulanabileceğine dair sinyaller verdi.

AK PARTİ'DEN DESTEK

AK Parti İstanbul Milletvekili Müşerref Pervin Tuba Durgut da bu yasanın Türkiye'de adapte edilebileceğini söyleyerek, "2009 yılında doğan çocuklar, artık sigara veya herhangi bir tütün ürününü alamayacak. Bu, çocukları korumak adına çok güzel bir yasa. Biz de bunu burada uygulamak için çalışmalıyız." dedi.

Editör: İsa Aslantaş