Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, AHaber'de gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. İsrail'in Filistinlilere yönelik soykırım politikası ve İsrail-İran gerilimi hakkında konuşan Yılmaz, Gazze'de ateşkesin sağlanması gerektiğini vurgulayarak, "İsrail-İran gerilimi Gazze'de yaşananları gölgelememeli" dedi. Türkiye'nin bölgesel çatışmalardan kaçınma ve barış için çaba sarf ettiğini belirten Yılmaz, uluslararası arenada süregelen gerginliklere dikkat çekti.

IMF İLE MASAYA OTURULMAYACAK

Cevdet Yılmaz, 'IMF' spekülasyonlarına son noktayı koyduğunu belirterek, "Kesinlikle IMF ile masaya oturulması söz konusu değil" açıklamasında bulundu. Türkiye'nin ekonomik yönelimine ilişkin net bir yol haritası olduğunu ifade eden Yılmaz, hükümetin aldığı önlemleri hayata geçirdiğini ve seçimlerle bağlantılı olmayan 4 yılın önemine vurgu yaptı.

CARİ AÇIK YARI YARIYA AZALDI

Ekonomik duruma ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Yılmaz, cari açığın yarı yarıya azaldığını ve Türkiye'nin döviz ihtiyacının düştüğünü belirtti. "Enflasyonu düşürmeye kararlıyız" diyen Yılmaz, bu konuda geçmişte başarı elde eden bir ekonomi yönetimi olduklarını ifade etti ve önümüzdeki aylarda enflasyonun düşeceğini öngördü.

Yıl sonu dolar ve enflasyon tahmininde düşüş Yıl sonu dolar ve enflasyon tahmininde düşüş

FAHİŞ FİYATLARLA MÜCADELEDE YASAL ÖNLEMLER

Fahiş fiyatlarla mücadele konusunda da açıklamalarda bulunan Yılmaz, yasal önlemlerin alınacağını ve bu yaptırımların caydırıcı hale geleceğini belirtti. Ayrıca, emeklilerin enflasyona ezdirilmeyeceğini vurgulayan Yılmaz, Çalışma Bakanlığı'nın emeklilerle ilgili yaptığı çalışmaların toplumla paylaşılacağını ve istihdam artışının hedeflendiğini ifade etti.

TÜRKİYE, FİLİSTİN DAVASININ YANINDA

Cevdet Yılmaz, "Filistin davasının arkasındayız" diyerek Türkiye'nin Filistin halkının yanında olduğunu vurguladı. İsrail ile ticaretin kısıtlanması yönünde önemli kararlar alındığını belirten Yılmaz, Türkiye'nin bu konudaki kararlı duruşunu dile getirdi.