Kahramanmaraş'ta meydana gelen ve yaklaşık 1400 insanın hayatını kaybettiği 6 Şubat depremlerinin yıldönümünde, enkaz haline gelen Ebrar Sitesi önünde anlamlı bir tören gerçekleştirildi.

"SESİMİ DUYAN VAR MI?" ÇIĞLIKLARI YANKILANDI

Etkinlik kapsamında, Ebrar Sitesi önüne karavanlar yerleştirildi ve büyük bir ateş yakılarak depremde yıkılan binanın simgeleşen yerinde dua edildi. "Sesimi duyan var mı?" diye yankılanan çığlıklar, arama kurtarma ekiplerinin deprem sırasında enkaz altında kalanları bulmak için yaptıkları çağrıları hatırlattı. Bu sesler, etkinliğe katılan ve sevdiklerini kaybeden birçok kişiyi gözyaşlarına boğdu.

KOLON VE KİRİŞLERDEKİ YETERSİZLİK

Diğer yandan, yıkılan Ebrar Sitesi'nin inşasında kullanılan kolon ve kirişlerin yetersiz olduğu ortaya çıktı. Bu yüzden siteyi inşa eden müteahhitler hakkında devam eden yargılamalarda, 7 sanık için toplamda 22 yıl altışar ay hapis cezası talep ediliyor.

TEKNİK ŞARTNAMEYE UYUMSUZLUKLAR

Şoke eden iddia! Eşini görüntülü sohbet sitesinde çalıştırdı Şoke eden iddia! Eşini görüntülü sohbet sitesinde çalıştırdı

Yapılan teknik incelemeler, özellikle Ebrar Sitesi'nin B Bloku'nda 109 kişinin ölümüne sebep olan yıkımın altında yatan nedenlerin detaylarını gün yüzüne çıkardı. İddianamede, taşıyıcı sistemlerde ve diğer yapısal unsurlarda ciddi uyumsuzluklar ve eksiklikler belirlendi. Betonarme taşıyıcı elemanlarda, kolon ve kirişlerin donatı sayısı, düzeni ve bağlantılarının yanı sıra, kullanılan malzemelerin yönetmeliklere uygun olmadığı tespit edildi.

İDDİANAME VE YARGILAMA SÜRECİ

Sürecin devamında, yapılan analizler sonucunda bazı temel ve yapısal elemanların boyut ve donatı açısından yetersiz olduğu belirlendi. İddianamede, bazı sanıklar hakkında "taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma" suçundan kovuşturmaya yer olmadığına dair kararlar verildiği, kamu görevlilerinin ise soruşturma iznine tabi tutuldukları için ayrı bir karar verildiği bildirildi.