İYİ Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu, partisinin grup toplantısında dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

İRAN CUMHURBAŞKANI REİSİ'YE TAZİYE

Dervişoğlu, konuşmasına helikopter kazasında hayatını kaybeden İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve beraberindeki heyete rahmet dileyerek başladı.

AK Parti'de yeni iletişim modeli! Daha görünür olacak AK Parti'de yeni iletişim modeli! Daha görünür olacak

TARİHİN TEKRARI: 1919 VE BUGÜN

Dervişoğlu, 105 yıl sonra içinde bulunduğumuz şartların 1919'un koşullarına benzer olduğunu vurgulayarak, "Bu çaresizliği bir kez daha sıralamayacağım, milletimizin kırık kalbine, incinen gururuna vesvese vermeyeceğim" dedi. İYİ Parti lideri, Atatürk'ün milli hakimiyete dayanan müstakil Türk devleti ideali üzerinde durdu.

VESAYET VESVESESİNE OPERASYON ELEŞTİRİSİ

Dervişoğlu, iktidarın sürekli darbe ve operasyon iddialarını eleştirerek, "İktidar, kendini yemeye çalışan bir yılan gibi kendi kuyruğuyla savaşıyor. Vesayet vesvesesine sığınarak millete operasyon çekiyor" ifadelerini kullandı.

YARGIYA SERT ELEŞTİRİ

Dervişoğlu, yargı sistemine dair eleştirilerde bulunarak, "28 Şubat zulmünde milleti mağdur eden yargı, FETÖ ile mücadelede de aynı şekilde davranmıştır. Sinan Ateş’in kanıyla iddianame yerine ahtır senedi yazan da aynı yargıdır" dedi.

HÜKÜMET'E GÜVEN KRİZİ

Dervişoğlu, hükümete duyulan güvenin azaldığını belirterek, "Kendisine yapılan haksızlığa karşı kim güvenle Ankara’da hakimler var diyebiliyor? Hangimiz karakoldan aranıldığında gönül rahatlığıyla gidebiliyor?" diye sordu.

DOLMABAHÇE'DEKİ PAZARLIK

Açılım sürecini hatırlatan Dervişoğlu, "Dolmabahçe'de pazarlık edenleri unutmayacağız. Ülkemizi ateşe çevirmek isteyenlere verilen cezaları da ayrıca değerlendireceğiz" dedi.

İYİ PARTİ'NİN ERKEN UYARI SİSTEMİ

Dervişoğlu, İYİ Parti'nin ülkenin erken uyarı sistemi olduğunu vurgulayarak, "İlgilileri zamanında uyardık. Gelin, bu ucube sistemden kurtulmanın yollarını arayalım" dedi.

EMEKLİ MAAŞLARI VE AK PARTİ ELEŞTİRİSİ

AK Parti’nin 2008 düzenlemeleriyle emekli maaşlarını düşürdüğünü belirten Dervişoğlu, "Bugün milyonlarca emekli vatandaşımız asgari ücretin altında maaş alıyor. En düşük emekli maaşını 21 sene önceki haline getirin" ifadelerini kullandı.

SOKAKLAR ORTADOĞU'YA DÖNDÜ

Ülkemizin 81 ilinden gelen şiddet haberlerine değinen Dervişoğlu, "Sokaklar Orta Doğu, yollar Latin Amerika haline geldi. Can, mal, ırz güvenliği kalmamış durumda" dedi. Dervişoğlu, güvenlik birimlerine yardımcı olmak için infaz düzenlemelerinin gözden geçirilmesi gerektiğini belirtti.

Dervişoğlu, konuşmasını, "Bu memleket siyasallaşmış cemaatlerin, mafyalaşmış siyasetçilerin ve siyasallaşmış mafyaların devlet içindeki güç mücadelesinden bıkmıştır" diyerek sonlandırdı.

Editör: İsa Aslantaş