TBMM Genel Kurulu'nda konuşan DEVA Partisi Kahramanmaraş Milletvekili Irfan Karatutlu, 6 Şubat depremleri öncesi ve sonrasında gerçekleşen ihmalleri vurgulayarak dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Karatutlu, devletin, vatandaşların can ve mal güvenliğini önceden sağlayan, tedbir alan bir yapıda olması gerektiğini belirterek, "Güçlü bir devlet, oluşan problemler karşısında sebepler üreten değil, öncesinde vatandaşın can ve mal güvenliğini sağlayan, tedbir alan bir devlettir" dedi.

UYARILAR DİKKATE ALINMADI

Karatutlu, uzmanların yaptığı uyarıların dikkate alınmadığını ifade ederek, "Anlıyoruz ki iktidar için ortak akıl veya istişare kendisinin yapıp ettiğini onaylatmaktan ibaretti" diye ekledi.

Refah’tan Yeniden Refah’a uzanan 35 yıllık emanet sahibine teslim edildi Refah’tan Yeniden Refah’a uzanan 35 yıllık emanet sahibine teslim edildi

DEVA Partisi Milletvekili, AFAD'ın 2020 yılında hazırladığı Kahramanmaraş İli Afet Risk Azaltma Planı'nın içeriğine değinerek, bu planın 7,5 şiddetindeki bir depremin potansiyel hasarını ayrıntılı bir şekilde ortaya koyduğunu belirtti.

TEHLİKELİ ALANLARDA KENTSEL DÖNÜŞÜM PLANI YAPILDI MI?

Karatutlu, AFAD raporunda belirtilen tehlikeli bölgelerde herhangi bir kentsel dönüşüm planının yapılmadığını sorgulayarak, şehri 21 yıldır yöneten AK Partili belediyenin bu konuda bir çaba göstermediğini vurguladı.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi'nin depremden üç ay önce, Çamlık bölgesine yüksek rantlı bir kentsel dönüşüm talebinde bulunduğunu dile getiren Karatutlu, bu talebin riskli yerler yerine rantı yüksek yerlere yönelik olduğunu öne sürdü.

SORUMLULUK ALMAYAN YETKİLİLER

DEVA Partisi Milletvekili, deprem sonrasında vali ve belediye yöneticilerine herhangi bir sorumluluk çıkarılmadığını belirterek, "3-5 müteahhit içeri alındı, olayı geçiştirdiler" dedi. Karatutlu, deprem sonrasında kurumların organize olması için üç gün geçmesinin eleştirisini yaparak, söz konusu süre zarfında askeriye, bakanlıklar, AFAD ve Kızılay'ın bölgede olmadığını ifade etti.

YAPILAN VAATLERİN YERİNE GETİRİLMEMESİ

Son olarak, deprem sonrasında yapılan sözlerin yerine getirilmediğine dikkat çeken Karatutlu, "İşin sıcağıyla sıcak demeçler verildi, ‘Bir yıl içerisinde evlerinizi yapacağız.’ denildi. Şu anda bir bakalım Maraş'a, onda biri yapıldı mı acaba? Tabii ki yapılmadı" şeklinde konuştu.

DEVA Partisi Milletvekili Irfan Karatutlu'nun TBMM'deki bu çarpıcı konuşması, deprem sonrasında yaşanan ihmaller ve eksiklikler konusunda kamuoyunda geniş yankı buldu.