Deva Partisi Kahramanmaraş Milletvekili İrfan Karatutlu Expo 2023’ün Kahramanmaraş’ın elinden alınarak Katar’a verildiğini, Expo organizasyonunu yapan firmanın internet sitesinde Kahramanmaraş ibaresinin olmadığını dolayısıyla da Expo’nun iptal edildiğini net bir şekilde dile getirdi.

Milletvekili Karatutlu, seçimlerin ardından ilk defa düzenlediği basın toplantısında şehrin sorunlarını gündeme getirdi.

Her zaman yapıcı bir muhalefet yapma taraftarı olduğunu vurgulayan Karatutlu, iktidar partisinin rampa yaptığını, şehir milletvekilleri olarak şehrin sorunları için bir araya gelmek istediklerini belirtti.

Şehrin sorunlarını da gündeme getiren Deva Partisi Kahramanmaraş Milletvekili Uzm. Dr. İrfan Karatutlu Expo ile ilgili soruya cevap vererek Expo 2023’ün iptal edildiğini söyledi.

irfan-karatutlu-aciklama-expo

"EXPO SADECE BAHÇECİLİK OLAN BİR PROJE"

2018’de iyi niyetle başlatılan projenin çeşitli nedenlerle yetiştirilemediğini dolayısıyla da Expo 2023’ü Onikişubat’ın elinden alınıp Katar’a verildiğini ifade eden Deva Partisi Kahramanmaraş Milletvekili Uzm. Dr. İrfan Karatutlu, Expo’yu gözünde büyütenlere de seslendi.

Karatutlu; “Expo’ya baktığınız zaman gözünüzde büyütülecek bir proje değil. Bir bahçecilik fuarı, bir bahçıvanlık fuarı, bu B kategorisinde 2021 yılında Hatay’da yapılan bir projeyle aynıdır. A Kategorisindeki 2016’da Antalya’da yapılan Dünya projesiydi. İçeriğiyle ilgili geniş bilgiye sahip olmayınca bazı şeyleri çok büyütüyoruz.” dedi.

KAHRAMANMARAŞ’IN ELİNDEN ALINDI KATAR’A VERİLDİ

Geçtiğimiz haftalarda Tarım ve Orman Köy İşleri Komisyon Başkanı Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Vahit Kirişçi’nin Expo süreciyle ilgili yaptığı açıklama şehirde geniş yankı uyandırmış, ilgili belediye ise zehir zemberek bir açıklama yaparak Expo’nun iptal edilmediğini, yeniden açılış tarihi almak için girişimlere başladıklarını açıklamıştı.

Kahramanmaraş Emniyet Müdürü Gökduman’dan bayram mesajı! Kahramanmaraş Emniyet Müdürü Gökduman’dan bayram mesajı!

Milletvekili Kirişçi’nin Expo hakkındaki açıklamasını bu kez şehrin muhalefet partisi milletvekili olan Devalı İrfan Karatutlu gündeme getirdi. Expo’yu açamayan belediyenin elinden alınıp Katar’a verildiğini dolayısıyla Expo 2023’ün Katar’da, 2025’in ise Çin’de olduğunu belirtti.

irfan-karatutlu-basin-aciklamasi

"HARCANAN TÜM PARALARIN AÇIKLANMASINI İSTİYORUZ"

Vatandaşların, Expo projesine harcanan tüm paranın, girdi-çıktı, nerelere ne harcandığının belgeleriyle açıklanmasını beklediğini de belirten Karatutlu; “Halk, o projede, nerelere ne harcandığının açıklanmasını istiyor. Halkımıza beklentisi bu yönde, hangi kaynaklar hangi alanda harcanmış, kimlere verilmiştir, bunun açıklanması gerekir. Bunun sonucunda kamu zararı oluşmuş mudur, olmamış mıdır? Bu açık bir şekilde kamuoyuyla paylaşılır ve takdirine bırakılır. Ben organizeyi yapan firmanın internet sitesini taradım, Kahramanmaraş ibaresiyle ilgili bir terim yok” dedi.

Ak Parti Milletvekili Kirişçi'nin açıklaması karşısında zehir zemberek açıklama yaparak iptal edilmediğini savunan Onikişubat Belediyesi, Deva Partisi Milletvekili Karatutlu’nun ‘İPTAL OLDU’ açıklamasına nasıl bir cevap vereceği merak konusu oldu.

Kaynak: Kanal 46