Kanada, Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ'daki çatışmalarda Türkiye üretimi İHA'ların kullanılması nedeniyle 2021 yılında iptal ettiği silah ihracat iznini, Türkiye'nin İsveç'in NATO üyeliğini onaylaması sonrasında tekrar gözden geçirme kararı aldı. Diplomatik kaynaklara göre, taraflar arasında Ocak ayının başında yapılan aylar süren görüşmelerin ardından anlaşmaya varıldı.

AB, liderler zirvesi Belçika'da toplandı AB, liderler zirvesi Belçika'da toplandı

ekran-goruntusu-2024-01-27-112832-3he7

SİLAH AMBARGOSU UYGULAYAN KANADA, İFLAS EDEN SAVUNMA ŞİRKETİNİN ARDINDAN YENİ BİR DÖNEME GİRİYOR

İkinci Dağlık Karabağ Savaşı sırasında Azerbaycan'a destek verdiği gerekçesiyle Türkiye'ye silah ambargosu uygulayan Kanada, bu kararın yansımalarını bir savunma şirketinin iflasıyla yaşamıştı. Ancak, İsveç'in NATO üyeliğini onaylamasıyla birlikte, Kanada'nın Türkiye'ye silah ihracatındaki kısıtlamaların kaldırılması için yeni bir döneme girildiği belirtiliyor.

ekran-goruntusu-2024-01-27-112827-pr49

KANADA VE TÜRKİYE, NATO KARARI SONRASI SİLAH İHRACATI KISITLAMALARINI KALDIRMA KONUSUNDA ANLAŞTI

İsveç'in NATO kararının ardından Kanada ve Türkiye, silah ihracatı kısıtlamalarının kaldırılması için bir anlaşma yapma konusunda mutabık kaldı. Reuters'ın diplomatik kaynaklara dayandırdığı habere göre, Kanada'nın Türkiye'ye silah ihracatına yeniden başlamaya hazırlandığı belirtildi.

Bu süreç hakkında bilgi sahibi olan bir kaynak, taraflar arasında yapılan uzun süreli görüşmelerin sonucunda Ocak ayının başında anlaşmaya varıldığını ifade etti. İkinci bir kaynak ise, söz konusu planın İsveç'in NATO onayını takiben yürürlüğe gireceğini belirtti.