Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, on iki yıllık bir aranın ardından Mısır'ın başkenti Kahire'ye tarihi bir ziyaret gerçekleştirdi. Erdoğan, bu ziyarette, geçmişte sert eleştirilerde bulunduğu Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi tarafından resmi bir törenle karşılandı.

ERDOĞAN KAHİRE'DE

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) gerçekleştirdiği resmi temasların ardından rotasını Mısır'a çevirdi. Uzun yıllar sonra ilk defa bir Türk cumhurbaşkanı olarak Mısır topraklarına adım atan Erdoğan, Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah es-Sisi'nin şahsında bir devlet lideri tarafından ağırlanıyor. Ziyaretin ana gündemi, iki ülke arasındaki ilişkilerin yeniden canlandırılması ve mevcut sorunların diyalog yoluyla çözüme kavuşturulması olarak öne çıkıyor.

GÖRÜŞMELER VE ORTAK BASIN TOPLANTISI

Erdoğan'ın ziyareti, ikili ve heyetler arası görüşmelerle devam edecek. Türkiye ve Mısır heyetleri, iki ülke arasındaki ilişkileri detaylı bir şekilde ele alacaklar. Görüşmelerin ardından Erdoğan ve Sisi, ortak bir basın toplantısı düzenleyerek görüşmelerin detayları hakkında kamuoyunu bilgilendirecekler. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ayrıca Sisi'nin onuruna verdiği resmi yemeğe de katılacak.

GEÇMİŞTEKİ GERGİNLİKLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2013 yılında Mısır'da gerçekleşen askeri darbe sonrasında Sisi hakkında oldukça eleştirel ifadeler kullanmıştı. "Asla barışmam" ve "Katil" gibi sert ifadeler, iki lider arasındaki mesafeyi açıkça ortaya koymuştu. Ancak zaman içinde iki ülke arasındaki ilişkilerde yumuşama sinyalleri görülmeye başlandı.

MİSIR-TÜRKİYE İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM

Erdoğan'ın son ziyareti, 2012 yılından bu yana süregelen soğukluk döneminin ardından, iki ülke arasındaki ilişkilerin yeniden canlanmasına işaret ediyor. Mısır'ın eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin darbeyle devrilmesi sonrası gerilen Ankara-Kahire ilişkileri, son yıllarda gerçekleştirilen istikşafi görüşmeler ve karşılıklı ziyaretlerle iyileşme yoluna girdi.

Prenses Kate'in Gizemli Kayboluşu! Görüntü Yok, Ölüm İddiaları Kraliyet Ailesini Panikletti Prenses Kate'in Gizemli Kayboluşu! Görüntü Yok, Ölüm İddiaları Kraliyet Ailesini Panikletti

2022 yılında, dönemin Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin Mısır ziyareti ve ardından Erdoğan ile Sisi'nin farklı uluslararası platformlarda gerçekleştirdikleri görüşmeler, iki ülke arasındaki buzların erimesinde önemli rol oynadı. Özellikle 2023 yılında dışişleri bakanlarının sık sık bir araya gelmesi ve Temmuz 2023'te karşılıklı büyükelçilerin atanması, ilişkilerdeki olumlu gelişmeleri pekiştirdi.

Mısır Merkez Bankası'nın verilerine göre Türkiye, Mısır'ın en büyük beşinci ticaret ortağı konumunda. Bu ziyaret, iki ülke arasındaki ekonomik bağların daha da güçlenmesinin yanı sıra, bölgesel konularda iş birliğinin artırılmasına da zemin hazırlıyor.