Yapı malzemeleri denilince akla bina yapımında kullanılan malzemelerin gelir. Ahşap, çimento, , metaller, tuğlalar, beton, kil, inşaatta kullanılan en yaygın yapı malzemeleridir.  Yapı malzemeleri doğal ve sentetik olmak üzere iki guruba ayrılabilir. Doğal malzemeler, tam olarak işlenmemiş veya asgari düzeyde işlenmiş malzemelerdir. Tepeören Park Orman Villaları yapımında kullanılan sentetik malzemeler ise endüstriyel ortamlarda yapılan malzemelerdir.

En Yaygın Olarak Kullanılan Doğal Yapı Malzemeleri Nelerdir?

Kerpiç, günümüzde kullanılmakta olan en eski yapı malzemelerinden biridir. Yapısal olarak su ve lif karıştırılmış topraktan oluşur. İstenen şekle göre güneşte kurutulur ve yığma bir duvar oluşturmak için çamur harcı ile istiflenir.

Saman, şaşırtıcı bir şekilde yangına dayanıklı bir maddedir. Aynı zamanda mükemmel bir yalıtım özelliğine sahiptir. Dolgu malzemesi olarak da kullanılabilir.

Ahşap, en sık kullanılan yapı malzemelerinden biridir. Ayrıca Kaplama ve dekorasyon için de kullanılabilir.

Esneklik özellikleri sayesinde, inşaat demirlerine alternatif olarak kullanılabilir. Saman balyası binalarda balyaları birbirine sabitlemek amaçlı kullanılır.

SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Dağlı’dan ’Babalar Günü’ mesajı SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Dağlı’dan ’Babalar Günü’ mesajı

Özellikle sellere karşı güçlü bir koruyucu bariyer görevi sağlar. Ordu mensuplarınca kullanılır. Şiddetli hava koşullarına uygun bir malzemedir.

İnsanlık tarihinin en eski yapı malzemelerinden biridir. Taş; temel, zemin, duvar, yürüyüş yolları ve peyzaj düzenlemeleri için de kullanılır.

Günümüzde yapıların inşasında artık doğal malzemelerin yanı sıra Çökmez inşaat tarafından yapılan Tuzla Park Orman Villaları modern teknolojiye uygun yapı maddeleri kullanılmıştır. Park Orman sitesinden bu konuda bilgi alabilirsiniz.

Editör: TE Bilisim