Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'nden gelen uzmanlar, Kahramanmaraş'ın Onikişubat ilçesinde gerçekleşen Pazarcık ve Elbistan merkezli depremlerde Ebrar Sitesi L Bloku'nun deprem güvenliği ile ilgili çarpıcı bir rapor hazırladı.

BT Technology Center Açıldı: Açılışa Özel %10 İndirim ve En Yeni Teknoloji Ürünleri BT Technology Center Açıldı: Açılışa Özel %10 İndirim ve En Yeni Teknoloji Ürünleri

DEPREM FELAKETİ HATIRLATILDI

Raporda, 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki Pazarcık ve Elbistan merkezli depremler sırasında Onikişubat ilçesinde birçok binanın yıkıldığı, ölüm ve yaralanmaların meydana geldiği trajik olay hatırlatıldı. Bu olayların ardından, Ebrar Sitesi L Bloku'nun depreme karşı güvenliği ciddi bir şekilde sorgulanmıştır.

YAPI RUHSATLARI VE TADİLAT TARİHLERİ İFŞA EDİLDİ

Raporda, söz konusu binanın ilk yapı ruhsatının 2004 yılında, tadilat yapı ruhsatının ise 2006'da verildiği belirtiliyor. Ayrıca, binanın statik projesinin incelenmesi sırasında kolonlara ve perde duvarlara çiroz yerleştirildiği tespit edildi.

ebrar-sitesi-1

BETON KARIŞIMI VE YAPISAL SORUNLAR İFŞA EDİLDİ

Raporda ayrıca, Ebrar Sitesi'ndeki tüm binalarda kullanılan betonun kırma taş içerdiği, betonun mukavemetinin düşük olduğu, içerisinde hava boşlukları ve segregasyon oluşumları bulunduğu, çimentonun birleştirici özelliğinin düşük olduğu, kolon ve kirişlerin donatı sayısı ve bağlantılarının uygun ve yeterli olmadığı, düz ve nervürlü donatıların yönetmeliklere aykırı olarak bir arada kullanıldığı ve etriye kanca açılarının 135 derece olmadığı belirtilmektedir.

YETERSİZ PROJELENDİRME VE DENETİMLER İFŞA EDİLDİ

Raporda, yapı sürecinde sorumlu olanlar arasında teknik uygulamadan sorumlu müteahhit ve şantiye şefi ile 2002 yılındaki zemin etüt raporunu hazırlayan firmanın asli kusurlu olduğu ifade edilirken, belediyenin ilgili birimlerindeki yapı ruhsatları ve proje kontrollerinden sorumlu olanlar ile yapı kontrollerinden sorumlu olanların tali kusurlu olduğuna vurgu yapıldı.

Bu önemli rapor, Ebrar Sitesi'nin inşaat süreçlerindeki eksiklikleri ve deprem güvenliğiyle ilgili riskleri vurgulayarak, benzer sorunların tekrar yaşanmaması için ciddi önlemlerin alınmasını önermektedir. Raporun sonuçları, gelecekteki inşaat projelerinde daha katı denetimlerin ve güvenlik standartlarının uygulanmasının gerekliliğini göstermektedir.

Editör: İsa Aslantaş