Kahramanmaraş'ta 9. sınıflarda sınıfta kalma kaosu yaşanıyor Kahramanmaraş'ta 9. sınıflarda sınıfta kalma kaosu yaşanıyor

Uzman öğretmenlikte 10 yıl bekleme şartı kaldırılarak, 20 yıllık kıdemi dolduran öğretmenlere başöğretmen unvanı için başvuru imkanı tanınacak. Bu düzenleme ile deneyimli öğretmenlerin kariyerlerinde ilerlemeleri kolaylaşacak.

ÖĞRETMENLERİN HAKLARI KORUMA ALTINDA

Yeni kanunla, öğretmenlerin mesleğe girişinden kariyer basamaklarında yükselmelerine kadar tüm süreçler düzenlenecek. Bu düzenleme, öğretmenlere yönelik kapsamlı ve özel bir hukuki çerçeve sunmayı hedefliyor.

CEZALARDA BÜYÜK ARTIŞ

Cumhuriyet tarihinde ilk defa, öğretmene yönelik işlenen suçlarda cezalar yarı oranında artırılacak. Kasten yaralama suçunda 2 yıl 3 aydan 6 yıl 9 aya kadar hapis cezası öngörülüyor. Tehdit suçunda ise 9 aydan 3 yıla kadar, nitelikli durumlarda 3 yıldan 7 yıl 6 aya kadar ceza verilecek.

HAPİS CEZALARI ERTELENMEYECEK

Öğretmene hakaret suçunda 1 yıldan 3 yıla kadar ceza uygulanabilecek. Görevi yaptırmamak için direnme suçlarında 9 aydan 4 yıl 6 aya kadar, nitelikli hallerde ise 1 yıl 4 aydan 9 yıla kadar hapis cezası verilebilecek. Öğretmene yönelik suçlarda verilen hapis cezaları ertelenmeyecek.

ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARINDA ÇALIŞANLAR DA DAHİL

Şiddetten korunma hükümleri, özel öğretim kurumlarında görev yapan öğretmenleri de kapsayacak. Bu kapsamda uzman öğretici, usta öğretici ve ders ücreti karşılığı çalışan öğretmenler de koruma altına alınacak. Eğitim çalışanlarının güvenliği ve hakları için atılan bu adımlar, öğretmenlerin mesleki yaşamlarını daha güvenceli hale getirecek.

Editör: İsa Aslantaş