İstanbul, Atatürk Kültür Merkezi'nde gerçekleşen 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Töreni'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önemli açıklamalarda bulundu.

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLERE YÜZDE 25 EK DERS ÜCRET ARTIŞI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atatürk Kültür Merkezi'nde öğrencilere ve öğretmenlere seslendi.

Konuşmasında, ücretli öğretmenlerin ek ders ücretlerinin yüzde 25 artırılacağını duyurdu. Ayrıca, bu yıl içinde öğretmenlerin aylık ücretlerinde yüzde 91 oranında artış yapılacağını açıkladı.

EĞİTİMDEKİ GELİŞMELERE VURGU

Erdoğan, son 21 yılda derslik ve öğretmen sayısının artışıyla gurur duyduğunu belirterek, "Görevdeki öğretmenlerin yüzde 80'ini biz atadık" dedi.

cumhurbaskani-erdogandan-ek-ders-ucreti-mujdesi

Milli Eğitim Bakanı Tekin duyurdu; sınıf geçme kuralı değişiyor Milli Eğitim Bakanı Tekin duyurdu; sınıf geçme kuralı değişiyor

EĞİTİM SİSTEMİNE ELEŞTİRİ

Cumhurbaşkanı, önceki eğitim sistemini eleştirerek, "Yasakçı, tepkici eğitim zihniyetinin kıskacında kaybettik. Sınav odaklı bakış açısı eğitim sistemimizin kanayan yaralarından biri oldu. Öğrencilerimizin sanat, spor gibi alanlardaki kabiliyetlerini keşfetmeye yarayacak eğitim modelleri uygulanmadı. Evlatlarımızı kendi dönemimizin şartlarına göre değil, onların yaşayacakları zamanın amaçlarına uygun olarak yetiştirmemiz gerekiyor." şeklinde konuştu.

ÖĞRENCİLERE TEŞEKKÜR VE TÜRKİYE YÜZYILI VİZYONU

Pazartesi günü öğrencilerin okulları ve öğretmenleriyle buluştuğunu hatırlatan Erdoğan, Türkiye'nin yüzyıl vizyonunun önemine vurgu yaparak, "Türkiye Yüzyılı'nı hep birlikte inşa edeceğiz." dedi.

EK DERS ÜCRETLERİNDEKİ ARTIŞ VE LİSANSÜSTÜ BURSLAR

Resmi eğitim kurumlarında ek ders karşılığında görev yapanların saatlik ek ders ücretlerinde yüzde 25 artış yapılacağını belirten Erdoğan, lisansüstü öğrencilerin burslarının da artırılacağını söyledi. Döviz bazında burslarda yüzde 26 civarında bir zam yapıldığını açıkladı.

SİVİL ANAYASA VE MİLLET İRADESİ

Erdoğan, Türk demokrasisinin sivil bir anayasa yapacak olgunluğa ulaştığını ifade ederek, yeni anayasanın temel ilkelerini tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet olarak belirlediklerini söyledi.

MİLLETVEKİLİNE TEPKİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir milletvekilinin Mehmetçik'e yönelik saldırısına sert tepki göstererek, milletvekilinin mensubu olduğu ana muhalefet partisinin bu duruma sessiz kaldığını belirtti ve gereken müeyyideyi uygulayacaklarını vurguladı.

EĞİTİMDE İYİLEŞTİRMELERE AÇIKLIK

Erdoğan, eğitim meselesinde farklı siyasi görüşlere açık olduklarını ve yapıcı eleştirilere karşı olduklarını dile getirdi. Eğitimde kaliteyi artırıcı projelerin desteklenmesi gerektiğini ifade etti.