Memur ve emekliler dikkat! Zam için üçüncü veri açıklandı Memur ve emekliler dikkat! Zam için üçüncü veri açıklandı

Ekonominin nabzını tutan bankacılara göre, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) toplam rezervleri, atılan ekonomi yönetimi adımlarıyla birlikte 140 milyar doları aşarak tarihi zirvesine ulaştı.

REZERVLERDE TARIHI ARTIŞ: 3.5-3.8 MİLYAR DOLAR

Son hafta sona eren 24 Kasım itibariyle 136.5 milyar dolar olarak açıklanan toplam rezervlerin, hesaplamalara göre, geçen hafta 3.5-3.8 milyar dolar arttığı belirlendi. Bu artış, TCMB'nin rezervlerindeki yükseliş trendini Haziran ayından beri sürdürdüğünü gösteriyor.

TL Seviyesindeki Belirsizlik Son Buldu
TL'nin seviyesini belirlemek için yapılan rezerv satışlarına seçim sonrası son verilmesinin ardından, rezervlerdeki bu dikkate değer artış, piyasalarda olumlu bir hava yaratmış durumda. Bankacılar, ekonomi yönetiminin attığı adımların bu artışta etkili olduğunu belirtiyor.

ANALİTİK BİLANÇO VE ÖNCÜ GÖSTERGELERLE BELİRLENDİ

Bu veriler, TCMB analitik bilanço verileri ve öncü göstergeler kullanılarak hesaplandı. Resmi verilerin perşembe günü 14:30'da açıklanması bekleniyor.

TCMB ise hesaplanan rezerv verisine ilişkin şu ana kadar bir açıklama yapmış değil. Ancak, bankacılar ve ekonomi analistleri, bu yükselişin Türkiye ekonomisi için olumlu bir gösterge olduğunu ifade ediyor.