Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'ndan (EPDK) elektrik faturası desteği alan vatandaşlara sevindiren haber geldi. EPDK'nın aldığı kararla, elektrik aboneliği sürecinde güvence bedeli alınmayacak.

3.7 MİLYON AİLE YARARLANACAK

Yeni düzenlemeden 3 milyon 721 bin aile faydalanacak. Bu sayede elektrik aboneliği için bin 634 liraya kadar tasarruf sağlanacak.

GÜVENCE BEDELİ NEDİR?

Güvence bedeli, elektrik aboneliği açarken tahsil edilen ve abonenin geçmişteki tüketim borçlarını ve olası kaçak kullanım riskini teminat altına alan bir bedeldir.

AMAÇ İHTİYAÇ SAHİPLERİNE DAHA ETKİN YARDIM ULAŞTIRMAK

EPDK'dan yapılan açıklamada, düzenlemenin amacının ihtiyaç sahiplerine daha etkin bir şekilde yardım ulaştırmak ve hane üyesi olmayan ya da farklı isim üzerine kayıtlı elektrik aboneliğinin ve usulsüz kullanımın önüne geçilmesi olduğu belirtildi.

Elektrik faturası desteği alan vatandaşlar, abonelik işlemleri için herhangi bir güvence bedeli ödemeyecek.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz: Emekliler için özel çalışma yapacağız Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz: Emekliler için özel çalışma yapacağız

BU DÜZENLEMEDEN NASIL FAYDALANABİLİRİM?

Elektrik faturası desteği alıp almadığınızı öğrenmek için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın internet sitesini veya e-devlet uygulamasını kullanabilirsiniz.

Elektrik aboneliği için gerekli belgeleri hazırlayarak, elektrik dağıtım şirketine başvurabilirsiniz.