CHP Aydın Milletvekili Evrim Karakoz'un TBMM Başkanlığı'na sunduğu kanun teklifi, emeklilerin bayram ikramiyelerinin 17.000 lira olmasını önerdi.

Karakoz, mevcut ekonomik koşullarda emeklilerin aldığı 2.000 liralık ikramiyenin yetersiz kaldığını ve bu rakamın enflasyon karşısında eridiğini belirtti. Teklif, emeklilere daha huzurlu bir bayram geçirme imkanı sunmayı amaçlıyor.

“2024 EMEKLİLER YILI, AMA İKRAMİYELER YETERSİZ!”

CHP Aydın Milletvekili Evrim Karakoz, Cumhurbaşkanı'nın 2024'ü "emekliler yılı" ilan etmesine rağmen, bayram ikramiyelerinin 3.000 lira yükseltilmesinin yetersiz olduğunu belirterek, geçmiş yıllara göre emeklilere verilen ikramiyelerle alınabilecek temel gıda ve ihtiyaç maddelerinin sayısının dramatik şekilde azaldığını vurgulayıp, ikramiyelerin günümüz koşullarına uygun olarak artırılması gerektiğini savundu.

"DUL VE YETİMLER UNUTULMAMALIDIR"

Karakoz'un kanun teklifi, dul ve yetimlere verilen ikramiyelerin asgari ücret seviyesine yükseltilmesini ve bayram ikramiyelerinin net asgari ücret kadar olmasını öngörüyor.

"GELİN EMEKLİNİN BAYRAMINI ZEHİR ETMEYİN, İKRAMİYELERİ ARTIRIN!”

Cumhuriyet Halk Partisi'nin önerisi, emeklilerin bayramları daha rahat geçirmelerini sağlamak ve ekonomik bağımsızlıklarını güçlendirmek amacı taşıdığı belirtildi. Bu öneri, TBMM Başkanlığı'nda değerlendirilmek üzere sunuldu ve tüm partilerden destek bekliyor.

Bu tarihi teklif, emeklilik dönemlerini daha rahat geçirmek isteyen milyonlarca emekli için umut ışığı olabilir. Emeklilerin ve hak sahiplerinin gözü kulağı şimdi Meclis'te olacak.

RAMAZAN BAYRAMINDA EMEKLİ İKRAMİYESİ 3 BİN LİRA VERİLMİŞTİ

Emekli bayram ikramiyesi ödemeleri, geçen yıl 2.000 liradan bu yıl yüzde 50 artışla 3.000 liraya yükseltilmiş olup, Ramazan Bayramı'nın yanı sıra Kurban Bayramı'nda da emeklilere ödenecek ve ikramiyeler, bayramdan bir hafta önce hesaplara yatırılacak.

Yıl sonu dolar ve enflasyon tahmininde düşüş Yıl sonu dolar ve enflasyon tahmininde düşüş

BAYRAM İKRAMİYESİ KİMLER ALABİLİR?

Bayram ikramiyelerinden SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklilerinin yanı sıra dul ve yetim maaşı alanlar, yaşlılık parası alanlar, şampiyon sporcular, şehit yakınları, gaziler, terörden zarar gören sivil vatandaşlar, güvenlik korucuları yararlanabilecek.