Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Nisan ayı Piyasa Katılımcıları Anketini (PKA) yayımladı. Ankete katılan piyasa uzmanlarının döviz kuru, enflasyon ve faiz oranları ile ilgili beklentileri dikkat çekici.

DÖVİZ KURU BEKLENTİSİ 40,53 TL'YE YÜKSELDİ

Ankete katılan uzmanların cari yıl sonu döviz kuru (ABD Doları/TL) beklentisi bir önceki anket dönemine göre 51 kuruş artarak 40,02 TL'den 40,53 TL'ye yükseldi. Bu durum, dolar kurunda yıl sonuna kadar artış beklendiğine işaret ediyor.

merkez-bankasi-yil-sonu-enflasyon-ve-dolar-tahminini-acikladi

Merkez Bankası Mayıs'ta faizi sabit tuttu Merkez Bankası Mayıs'ta faizi sabit tuttu

ENFLASYON BEKLENTİSİ YİNE ARTTI

Katılımcıların cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi de bir önceki anket dönemine göre 1,23 puan artarak yüzde 42,96'dan yüzde 44,19'a yükseldi. Bu da enflasyondaki yükseliş trendinin devam edeceğine dair endişeleri artırıyor. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi ise yüzde 37,78'den yüzde 36,70'e geriledi. 24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise yüzde 23,05'ten yüzde 22,67'ye düştü.

FAİZ BEKLENTİLERİNDE HAFİF ARTIŞ

Katılımcıların BIST Repo ve Ters-Repo Pazarı'nda oluşan cari ay sonu gecelik faiz oranı beklentisi bir önceki anket dönemine göre 82 kuruş artarak yüzde 45,00'den yüzde 45,82'ye yükseldi. TCMB bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı cari ay sonu beklentisi ise bir önceki anket döneminde olduğu gibi yüzde 45,00 olarak kaldı.

BÜYÜME BEKLENTİSİ DEĞİŞMEDİ

Katılımcıların GSYH 2024 yılı büyüme beklentisi bir önceki anket döneminde ve bu anket döneminde de yüzde 3,3 olarak gerçekleşti. GSYH 2025 yılı büyüme beklentisi ise yine bir önceki anket döneminde ve bu anket döneminde yüzde 3,8 olarak gerçekleşti.

PEKİ BU BEKLENTİLER NE ANLAMA GELİYOR?

PKA sonuçları, piyasa katılımcılarının döviz kuru ve enflasyonda artış, faiz oranlarında ise istikrar beklediğini gösteriyor. Bu durum, ekonominin 2024 yılında da belirsizlikler ile karşı karşıya kalabileceğini işaret ediyor. TCMB'nin önümüzdeki dönemde alacağı para politikası kararları da bu beklentileri önemli ölçüde etkileyecek.