Yeniden Refah Partisi lideri Fatih Erbakan, yerel seçimlere sayılı günler kala önemli açıklamalarda bulundu.

Erbakan, aday listelerinin Yüksek Seçim Kurulu'na teslim edilme sürecinin son anlarında, partisinin seçimlere katılım konusundaki kararlılığını vurguladı. Erbakan, "Listelerimizi teslim edeceğiz, geri çekilmemiz söz konusu değil. Eğer geri çekilirsek, sadece AK Parti'nin yedek lastiği olmuş oluruz" şeklinde konuştu.

Erdoğan'dan Faruk Özlü'ye: Takma kafana, zaferin küçüğü büyüğü olmaz Erdoğan'dan Faruk Özlü'ye: Takma kafana, zaferin küçüğü büyüğü olmaz

ERBAKAN'DAN İSTANBUL VE ANKARA TAHMİNLERİ

Gazeteci Murat Yetkin'in sorularını yanıtlayan Erbakan, İstanbul ve Ankara'daki seçim sonuçlarına ilişkin öngörülerini paylaştı. İstanbul'da Ekrem İmamoğlu, Ankara'da ise Mansur Yavaş'ın önde olduğunu belirten Erbakan, CHP'nin Eyüp, Fatih ve Üsküdar gibi ilçelerde sürpriz sonuçlar elde edebileceğini ifade etti.

AK PARTİ İLE İŞBİRLİĞİ TALEPLERİ

Erbakan, AK Parti'nin kendilerine işbirliği teklifinde bulunduğunu belirterek, "14 Mayıs seçimleri öncesinde de işbirliği için bize başvuran AK Parti oldu. İstanbul'da anketlere göre yüzde 5-6 bandında görünüyorduk" dedi. Erbakan, özellikle Kocaeli ve Sakarya'da iddialı olduklarını, ancak Kocaeli konusunda AK Parti ile anlaşamadıklarını dile getirdi.

GÖRÜŞMELERDEKİ ANLAŞMAZLIKLAR

Yerel seçimlerde işbirliği yapma konusunda AK Parti ile yaşanan anlaşmazlıklara da değinen Erbakan, il ve ilçe adaylıklarının yanı sıra Belediye Meclisi üyeliği tekliflerinin kendileri için yetersiz olduğunu vurguladı.

Erbakan, "Anketlerdeki oy oranımız ve 14 Mayıs'taki yüzde 3'lük genel oy potansiyelimiz göz önünde bulundurulduğunda, bu teklifleri kabul etmemiz mümkün değildi" şeklinde konuştu.

İSTANBUL VE ANKARA'DA KİM ÖNDE?

Erbakan, bazı anket şirketlerinin, AK Parti'ye destek vermedikleri takdirde İstanbul'da Ekrem İmamoğlu'nun, Ankara'da ise Mansur Yavaş'ın kazanacağını söylediklerini aktardı.

Bu kapsamda, Erbakan İstanbul ve Ankara'daki seçim tahminlerini, "İstanbul'da Ekrem İmamoğlu, Ankara'da ise Mansur Yavaş daha şanslı görünüyor.

Özellikle Eyüp, Fatih ve Üsküdar gibi ilçelerde sürpriz sonuçlar bekliyoruz" ifadeleriyle paylaştı.