Bahçeli: Kumpasçılarla işimiz olmaz Bahçeli: Kumpasçılarla işimiz olmaz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Üniversitesi Deniz Harp Okulu Komutanlığı'nda gerçekleştirilen Diploma ve Sancak Devir Teslim Töreni'nde önemli açıklamalarda bulundu.

EGE VE DOĞU AKDENİZ KONUSUNDAKİ TUTUMUNU YİNELEDİ

Erdoğan, Ege ve Doğu Akdeniz konularında Türkiye'nin tutumunu vurgulayarak, "Ege'ye yönelik mütecaviz eylemlere karşı sergilediğimiz tutum tüm muhataplarca biliniyor. Kıbrıs Türkü'nün Doğu Akdeniz'deki haklarını sonuna kadar savunuyoruz." dedi.

BAĞIMSIZLIK VE DEMOKRASİ VURGUSU

Bağımsızlık ve demokrasi vurgusu yaparak konuşmasına devam eden Erdoğan, "Bağımsızlığımıza leke sürdürmeyeceğiz. Demokrasimize vesayetin gölgesini düşürmeyeceğiz. Milli iradeye herhangi bir gücün üstünde izin vermeyeceğiz." ifadelerini kullandı.

CUMHURİYET'İN ANLAMI ÜZERİNE DÜŞÜNCELER

Cumhuriyet'in anlamını vurgulayan Erdoğan, "Cumhuriyet'i sadece konserler ve görsel etkinliklerle sınırlamak doğru bir yaklaşım değil. Asıl mesele, anma etkinliklerini Cumhuriyet'in temsil ettiği değerleri anlamak ve milletçe geleceğe coşkuyla yürümektir. Cumhur ile Cumhuriyeti buluşturan bir yönetim olarak 2023'ü hak ettiği şekilde kutlamak istiyoruz." şeklinde konuştu.

GEÇMİŞTEN DERSLER ÇIKARMAK

Erdoğan, geçmişten dersler çıkarmanın önemine dikkat çekerek, "Geçmişin kapsamlı bir muhasebesini yapmalıyız. Bu dersler ışığında gelecek için yol haritamızı şekillendirmeliyiz. Cumhuriyetimizin ikinci asrına güçlü bir şekilde girebiliriz." dedi.

BİRLİK VE BERABERLİK VURGUSU

Milletin birlik ve beraberlik içinde olmasının önemine değinen Erdoğan, "Milletimiz, zorluklara ve ihanetlere rağmen birliği, beraberliği ve kardeşliği sayesinde ayakta duruyor. Toplu yürekler, hiçbir gücün sindiremeyeceği bir güçtür." ifadeleriyle vurgu yaptı.

ORTAK PAYDA BULUŞMA ÇAĞRISI

Erdoğan, farklı kökenler, hayat tarzları ve ideolojilere sahip olmamıza rağmen Türkiye olarak ortak paydada buluşma çağrısı yaparak, "Ayrılıklarımızı derinleştirmek yerine müştereklerimizi artırmalıyız. 100. Yıl Marşımız bu yönde atılan adımlardan biridir ve önümüzdeki haftalarda bunlara yenilerini ekleyeceğiz." şeklinde konuşmasını tamamladı.