Timur Cihantimur'un Davasında Flaş Karar: Tutukluluk Sürüyor Timur Cihantimur'un Davasında Flaş Karar: Tutukluluk Sürüyor

İstanbul Valiliği’nin, halka açık alanlarda içki tüketimini kısıtlayan genelgesine karşı İstanbul Barosu adım attı. Baro, genelgenin iptali ve yürütmesinin durdurulması için dava açtı. İşte detaylar:

İSTANBUL BAROSU GENELGENİN İPTALİ İÇİN HUKUKİ ADIM ATTI

İstanbul Valiliği tarafından 17 Ağustos 2023 tarihinde yayımlanan ve içki tüketimini sınırlayan genelge, hukuki tartışmalara yol açtı. İstanbul Barosu, söz konusu genelgeyi Anayasa'nın 20. maddesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 8. maddesine aykırı buldu ve genelgenin özel yaşamın gizliliğine müdahale anlamına geldiğini savundu.

Baro tarafından yapılan açıklamada, "İstanbul Valiliği'nin alkol yasağı genelgesi, kişilerin yaşam biçimlerine müdahale etmektedir" denildi ve genelgenin iptali ile yürütmesinin durdurulması amacıyla İstanbul 4. İdare Mahkemesi'nde dava açıldığı belirtildi.

İSTANBUL VALİLİĞİ ALKOL KULLANIMIYLA İLGİLİ KARARINI YİNELEDİ

Öte yandan, İstanbul Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, genelgeye ilişkin yeni bir uygulama kararının olmadığı vurgulandı. Valilik, genelgenin içeriğini tekrar açıklayarak herhangi bir yasağın söz konusu olmadığını belirtti.

VALİLİK YETKİLİSİ AÇIKLAMA YAPTI

İstanbul Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Emin Gökçegözoğlu ise konuya açıklık getirdi. Gökçegözoğlu, "Parklarda iki bira içen vatandaşlarla bir sorunumuz yok. Genelgedeki belirsizlik nedeniyle kafa karışıklığı yaşanıyor. Eğer bir kişi sarhoşluktan dolayı çevreye rahatsızlık veriyorsa veya şikayetler varsa, polis bu duruma müdahale edecektir" açıklamasında bulundu.

İstanbul'da alkol tüketimi konusundaki bu hukuki ve idari tartışmaların gelişmeleri yakından takip edilmeye devam edecektir.

Editör: İsa Aslantaş