Başbakan Erdoğan, ''Anayasa değişikliğine 'hayır' cephesinde CHP, MHP, BDP, TKP, İP, YARSAV ve malum medya var. Bir de baktık ki son günlerde Kandil Dağı var. Kandil ne derse CHP de MHP de aynı şeyi söylüyor'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Giresun'da yaptığı konuşmada yeni bir döneme girildiğini belirterek, ''Artık birilerinin kabını açıp da içine bakmadığı bir anayasa değişikliği sürecinden geçiyoruz. Bu anayasa değişikliğinde özgürlükler var, bu anayasa değişikliğinde krallar değil kurallar var'' diye konuştu.

Anayasa değişikliği paketinin içerdiği konular hakkında vatandaşlara bilgi veren Erdoğan, ''Diyorlar ki 'AK Parti kendisini Yüce Divana götürmekten korumak için bu adımı atıyor. İnsaf, zerre kadar insafınız varsa şu 26 madde içinde AK Parti'yi Yüce Divana götürmeyi engelleyen bir madde çıkarın ben bu işi bırakırım'' dedi.

Muhalefet partilerinin hiçbir zaman milletin sesi olamadıklarını kaydeden Erdoğan, daha önce bir araya gelemeyen CHP, MHP ve BDP'nin son dönemde bir araya geldiklerini ifade ederek, ''Nasıl oluyor bu iş'' diye konuştu.

12 Eylül'de, 12 Eylül 1980 ile hesaplaşacaklarını belirten Erdoğan, yeni 12 Eylüller olmasını istemediklerini dile getirdi.

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Anayasa değişikliğine 'hayır' cephesinde CHP, MHP, BDP, TKP, İP, YARSAV ve malum medya var. Bir de baktık ki son günlerde Kandil Dağı var. Kandil ne derse CHP'de, MHP'de aynı şeyi söylüyor. Şu söyledikleri lafa bak. Hükümet, Kandil ile anlaşıyormuş. Edep, edep.

İddia sahibi iddiasını ispatla mükelleftir. Eğer bunu ispat edemezseniz, bu şerefsizliktir, bu alçaklıktır. Bu hükümet hiçbir zaman terör örgütü ile masaya oturmamıştır, oturmaz. Bunu böyle bilesiniz. Ama bunlar ne Başbakan'ın söylediğine inanırlar, ne Milli Güvenlik Kurulunun açıklamasına inanırlar, ne AK Parti Genel Merkezi'nin yaptığı açıklamaya inanırlar. Bunlar neye inanırlar, Kandil Dağı'na inanırlar.''

''HANGİ YÜZLE SÖYLÜYOR ANLAMIYORUM''

Başbakan Erdoğan, vatandaşların seçimde yaptıklarının hesabını muhalefet partilerine soracağını kaydetti.

Erdoğan, konuşmasında vatandaşlara bir de müjde vererek, Ordu ile Giresun illerinin ortaklaşa kullanacağı OR-Gİ Havaalanı ile ilgili proje çalışmalarının son safhada olduğunu ve 2011 bütçesine havaalanı yapımı için ödenek konulacağını belirterek, en geç 2011 yılının Mart ayı sonuna kadar bu havaalanının temellerinin atılacağını bildirdi.

Konuşmasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu eleştiren Erdoğan, ''Kılıçdaroğlu çıkmış meydanlarda 'başörtüsü meselesini halledeceğim' diyor. Bunu hangi yüzle söylüyor anlamıyorum. Çünkü, bununla ilgili düzenleme TBMM'den geçti ama CHP iptal için Anayasa Mahkemesine başvurdu. Milletvekillerinin attığı imzalar arasında sayın Kılıçdaroğlu'nun da imzası var. Dürüst ol, dürüst'' dedi.

''12 Eylülde eğitim özgürlüğünün de önü açılıyor'' diyen Erdoğan, bunun hep beraber başarılacağını söyledi.

Erdoğan, konuşmasının son bölümünde vatandaşlardan 12 Eylül'de yapılacak halk oylamasında ''evet'' oyu vermelerini istedi.

Başbakan Erdoğan'a Giresun ziyaretinde Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, AK Parti Grup Başkanvekilleri Suat Kılıç ve Nurettin Canikli, AK Parti Genel Sekreteri İdris Naim Şahin ve bölge milletvekilleri de eşlik etti.