Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 28'inci Taraflar Konferansı (COP28) için gerçekleştirdiği ziyaretin ardından uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, özellikle yerel seçimlere yönelik sorulara detaylı cevaplar verdi.

Cumhur İttifakı ve Aday Belirleme Takvimi
Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerel seçimlere ilişkin açıklamalarında, politikalarını muhalefete göre değil, tamamıyla Cumhur İttifakı'nın çerçevesi içinde belirlediklerini vurguladı. Büyükşehirlerdeki analiz çalışmalarının sürdüğünü belirten Erdoğan, 30 büyükşehir ve 51 normal il belediyesi için Cumhur İttifakı olarak değerlendirmelerin yapılacağını ifade etti. Erdoğan, aday belirleme sürecinin, MHP ve Ak Parti yetkilileri ile yürütülen görüşmeler sonucunda şekilleneceğini ve Cumhur İttifakı'nın çizgisini en uygun şekilde sürdürme çabasında olduklarını belirtti.

İYİ Parti'de yaprak dökümü | Akşener'e tepki gösterip bıraktı İYİ Parti'de yaprak dökümü | Akşener'e tepki gösterip bıraktı

İstanbul'da Özel Bir Vurgu
Erdoğan, son grup konuşmasında "Yeniden İstanbul" slogarıyla İstanbul'a özel bir önem atfetti. Ancak, İstanbul için aday belirleme süreci hakkında henüz net bir açıklama yapmadı. İstanbul ve Ankara'da teşkilat içinde görev alan arkadaşlarının çalışmalarını yürüttüğünü ifade eden Erdoğan, müracaat sürelerinin tamamlanmasının ardından açıklamaları yapacaklarını belirtti. Erdoğan, herhangi bir feragat konusunu ise "Ne olur ne olmaz, şimdi konuşulmaz." şeklinde yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Vurguları
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İYİ Parti ve CHP arasında olası bir ittifak konusundaki sorulara ise, "Bizim bunlarla uğraşmak gibi bir derdimiz yok. Biz kendi işimize bakacağız." diyerek yanıt verdi. Erdoğan, masada yer alan diğer partilerle uğraşmadıklarını ve millete hizmet etme odaklı olduklarını vurguladı.

Bu açıklamalar, yerel seçimlere dair beklentileri ve ittifak olasılıklarını merak edenleri yakından ilgilendiriyor. Aday belirleme sürecindeki gelişmeler ve İstanbul'da yapılacak seçimlere dair detaylar, kamuoyu tarafından büyük bir dikkatle takip edilmeye devam edecek.