Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 12 yıl aradan sonra gerçekleştirdiği Irak ziyareti dönüşünde uçakta basın mensuplarına önemli açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı.

ÖZGÜR ÖZEL İLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR

Cumhurbaşkanı, Özgür Özel ile yapılacak ikili görüşmeye ilişkin soruları yanıtlarken şunları kaydetti:

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunduğu dosyayı açıkladı CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunduğu dosyayı açıkladı

"ŞU AN RANDEVU TALEBİ YOK"

"Şu an itibariyle böyle bir randevu talebi gelmemiştir. Ancak böyle bir talebin gelebileceğini düşünüyoruz. Dünyada birçok alanda değişim gözlemleniyor. Sosyal, teknolojik ve iklimsel alanlarda hızlı değişimler yaşanıyor. Türkiye'nin, eski darbe anlayışını içeren anayasa metninden kurtulup yenilikçi ve özgürlükçü bir anayasa ile yoluna devam etme zamanı geldiğini düşünüyoruz."

"CHP'DEN DESTEK BEKLİYORUM"

"Bu konuda Cumhuriyet Halk Partisi'nin de bu değişime destek verebileceğine inanıyorum. Eğer böyle bir görüşme gerçekleşirse, tabii ki anayasa konusu da gündemimizde olacak. Meclis Başkanımızın liderlerle yapacağı görüşmelerde bu konuları ele alacağını biliyorum. Mevcut anayasa ile ilgili liderler olarak neler yapabileceğimizi tartışmanın faydalı olacağını düşünüyorum. Sayın Özel'in ziyaretinde, böyle bir adımı atabileceğimizi kendisine iletmek de son derece doğal olurdu. Yeni ve demokratik bir anayasa için çalışmalarımızı sürdüreceğiz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin yeni bir anayasa ile geleceğe daha güçlü bir şekilde ilerleyeceğine olan inancını vurguladı.