Mart ayı ihracat rakamı açıklandı! Mart ayı ihracat rakamı açıklandı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Türkiye'nin büyüme tahminlerinin yükseltilmesinin doğru bir yönde ilerlendiğini ifade etti.

OTOMOTİV VE GAYRİMENKUL SEKTÖRLERİNE ÖNLEMLER DUYURULDU

Erdoğan, otomotiv ve gayrimenkul sektörlerinde yaşanan fiyat artışlarına karşı alınacak önlemleri de kamuoyuyla paylaştı.

Otomotiv sektöründe pazarlama, satış ve ilan sınırlamalarının yılbaşına kadar uzatılmasının etkilerinin daha fazla hissedildiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, alınan tedbirler, uygulanan cezalar ve diğer kısıtlamaların otomotiv piyasasındaki spekülatif fiyat artışlarını azaltmaya başladığını belirtti.

OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE CEZALAR UYGULANDI

Erdoğan, otomotiv sektörüne yönelik olarak alınan tedbirlerin etkilerini şu sözlerle açıkladı: "Otomotiv piyasasında yaşanan spekülatif fiyat artışları ortadan kalkmaya başladı. Bu çerçevede stokçuluk yapan ve haksız fiyat uygulayan firmalara ve bireylere idari para cezaları kesildi. Rekabeti bozan faaliyetlerde bulunan 139 firma toplamda 2 milyar 105 milyon lira ceza aldı."

GAYRİMENKUL PİYASASINA BENZER UYGULAMA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, benzer bir uygulamanın gayrimenkul piyasasında da başlatıldığını duyurdu. Konut ve kira sektörlerinde adil, dürüst, ve makul davranmayan kişilere ve kurumlara ciddi yaptırımlar getirildiğini belirten Erdoğan, fiyatları artıran firmalara ağır cezalar verileceğini ifade etti. Ayrıca, yanıltıcı reklam yapan ve fiyat etiketi ile gerçek fiyat arasında fark bulunduran işletmelere de cezalar uygulanacağını belirtti.

TÜKETİCİLERİN HAKLARI KORUNACAK

Erdoğan, vatandaşların haklarını korumak için gerekli tedbirleri almaya devam edeceklerini vurguladı. Stokçuluk ve haksız fiyat uygulamalarına karşı toplamda 222 milyon lira idari para cezası kesildiğini açıklayan Erdoğan, çimento ve hazır beton sektöründeki dengesiz fiyat artışlarının da yakından takip edildiğini sözlerine ekledi.

Aldatıcı ve yanıltıcı reklam yapanlara da 215 milyon lira ceza verildiğini belirten Erdoğan, Ticaret Bakanlığı'nın yaptığı denetimler sonucunda fahiş fiyat uygulayan işletmelere 86 milyon lira ceza kesildiğini bildirdi. Erdoğan, zincir marketler ve işletmelerin enflasyonla ve hayat pahalılığıyla mücadeleye destek vermelerini istedi ve vatandaşların fedakarlıklarını unutmayacaklarını vurguladı.