AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla, parti yönetimi büyük bir değişim sürecine giriyor. Bu süreçte birçok il ve ilçe başkanının istifasının isteneceği belirtiliyor. Kongreye kadar teşkilatlardaki yenilenme sürecinin tamamlanması hedefleniyor.

YEREL SEÇİM SONRASI HAREKETLİLİK

Yerel seçimlerde beklenen sonuçları alamayan AK Parti, teşkilatlardan başlayan bu değişim sürecini önümüzdeki günlerde hızlandıracak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yönlendirmesiyle, parti yönetimi kongre takvimi ile ilgili alternatifli planlar hazırladı. Yapılan değerlendirmelerde kongrenin 2025 yılı içinde gerçekleştirilmesinin daha uygun olduğu kararlaştırıldı, ancak bu süreçte il ve ilçe başkanlıklarında değişim sürecinin başlatılması planlandı.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyor! Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyor!

DEĞİŞİM TABANDAN TAVANA DOĞRU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerel seçimlerden sonra katıldığı parti toplantılarında ‘bayrak değişimi’ yapılacağını ifade etmesine rağmen, üst yönetimde henüz bir adım atmadı. İktidara yakınlığıyla bilinen Türkiye Gazetesi'nde yer alan habere göre, Erdoğan’ın değişim sürecini teşkilatlardan başlatma kararı aldığı belirtiliyor. Bayramdan önce Rize, Adıyaman ve Batman il başkanlarının istifaları da bu sürecin bir parçası olarak gerçekleşti.

Parti içinde bazı itirazlar olmasına rağmen, il ve ilçe bazındaki değerlendirmeleri tamamlama aşamasına gelen AK Parti yönetimi, değişimin tabandan tavana doğru ilerlemesinin teşkilatları canlı tutacağı görüşünde.

SEÇİM KAYBEDİLEN İLLERDE KAPSAMLI DEĞİŞİM

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Seçmenden geçer not alamayan bizim takdirimize de mazhar olamaz” sözlerini hatırlatan AK Parti kurmayları, özellikle seçim kaybedilen illerde kapsamlı bir değişimin kapıda olduğunu vurguluyor. Edinilen bilgilere göre, kongreye kadar teşkilatlardaki yenilenme sürecini tamamlamayı hedefleyen AK Parti yönetimi, istifa ettirilecek il ve ilçe başkanlarının yerine atanacak yeni isimler için detaylı bir çalışma yürütüyor. Erdoğan’ın da teşkilatlara getirilecek yeni isimler hakkında güvendiği ve fikrine değer verdiği yakın dostlarıyla bizzat değerlendirme yaptığı ifade ediliyor.

Editör: İsa Aslantaş