Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Borsa İstanbul 150. Yıl Gong Töreni'ne katılarak önemli açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, 14 Mayıs'taki Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde borsanın Kemal Kılıçdaroğlu tarafından manipüle edildiğini belirtti.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar:

BORSANIN TURUZGÂHINDA: KAMPANYA YÜRÜTÜLDÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim öncesi borsanın hedef alındığını vurgulayarak, "Daha fazla oy için borsamızı hedef alanlar bütüncül bir yapı ile kampanya yürüttü. Yatırımcıyı korkutup, 'bittik, battık' algısı yaratmaya çalıştılar" dedi.

BORSA İSTANBUL'UN DÖNÜŞÜMÜ TAMAMLANDI

Erdoğan, farklı borsaların 2013'te tek çatı altında birleştirilerek Borsa İstanbul markası altında toplandığını ve yapısal dönüşüm sürecinin Türkiye Varlık Fonu'nun tesisi ile tamamlandığını belirtti. Varlık Fonu'nun ortaklık oranının yüzde 90,6'ya çıkmasıyla birlikte Borsa İstanbul'un daha şeffaf ve entegre bir yapıya kavuştuğunu ifade etti.

Derya Bulut'un Seçim Klibi, Sosyal Medyada Milyonları Peşinden Sürüklüyor Derya Bulut'un Seçim Klibi, Sosyal Medyada Milyonları Peşinden Sürüklüyor

ekran-goruntusu-2023-12-22-152658-pw1l

150 YILIN HİKAYESİ: İSTİHDAM, ÜRETİM, YATIRIM

Cumhurbaşkanı, Borsa İstanbul'un 150 yıllık tarihine vurgu yaparak, "Tam 1,5 asırdır istihdamın, üretimin ve yatırımın artması için çaba harcayan borsamızın bütün mensuplarını şükranla yad ediyorum" dedi. Milletin başına gelen her olayın borsayı etkilediğini belirterek küresel savaşlar ve diğer etkenleri de hatırlattı.

TARİHSEL İZDÜŞÜMLER: OSMANLI'DAN GÜNÜMÜZE

Erdoğan, borsanın Osmanlı döneminden günümüze olan serüvenine değinerek, Osmanlı'nın borçlarını ödediği zorlu dönemlerden Galata Bankerlerinin etkisiyle sanayileşmeye geçişe kadar olan süreci anlattı.

BORSANIN YENİLENME SÜRECİ

Cumhurbaşkanı, Borsa İstanbul'un geçmişten gelen mirasa rağmen uzun süre görevini yerine getiremediğini, yabancıların ve ülke kaynaklarının manipülasyonla sömürülmesiyle işlevini yitirdiğini ifade etti. Ancak, yaşanan zorlu süreçten çıkışı sağlayarak borsayı cendereden kurtardıklarını ve yapılan atılımların olumlu sonuçlar verdiğini vurguladı.

YATIRIMCILARA YENİ FIRSATLAR

Erdoğan, yatırımcıların finans kaynaklarına daha rahat erişebilecekleri bir ortamın oluştuğunu belirterek, borsanın katılım finansından kıymetli madenlere kadar kendini sürekli yenileyerek altyapısını güçlendirdiğini dile getirdi.

AKADEMİK YATIRIM: ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK AKADEMİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Borsa İstanbul'un geleceğe yönelik atılımlarından biri olarak üniversite öğrencilerine yönelik akademiyi kurma kararını takdirle karşıladığını ifade etti.