Eski AK Parti Milletvekili Metin Külünk, Kahramanmaraş'ta görevli bürokratlar ve yerel yöneticilere yönelik sert eleştirilerde bulundu. Külünk, felaket sonrası şehrin yeniden imar ve ihya sürecini engelleyen bazı bürokratlar ve yerel yönetim idarecilerini "iş bilmezler" olarak nitelendirdi.

Metin Külünk, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, bölgeden gelen haberlerin üzücü olduğunu ve şehirde "risk almamak" adına vatandaşların evsiz, altyapısız ve ulaşımdan uzak tutulduğunu ifade etti.

Kahramanmaraş genelinde orta hasarlı binalar için Güçlendirme İzin Ruhsatı ve yeni inşa ruhsatının verilmediğine dikkat çeken Külünk, personelin sorumluluk almaktan kaçındığını vurguladı.

metin-kulunk

26 kişi ölmüştü! İşte Said Bey Sitesi sanıkları için istenen ceza 26 kişi ölmüştü! İşte Said Bey Sitesi sanıkları için istenen ceza

Külünk, siyasetin bu noktada müdahil olması gerektiğini belirterek şunları dile getirdi:

"Asrın felaketinin merkez üssü Kahramanmaraş'tan aldığımız birtakım haberler, doğrusu bizi üzdü. Felaketin yaşandığı Şubat ayından bu yana şehri yeniden imar ve ihya etme sürecini baltalayan ve sözde 'risk almamak' adına vatandaşı evsiz, altyapısız ve ulaşımdan uzak tutan anlayışa sahip bir kısım yerel yönetim idarecileri ve bazı iş bilmez bürokratlar söz konusu maalesef."

"Bu anlayış nedeniyle, depremin üzerinden yaklaşık 7 ay geçmesine rağmen, orta hasarlı binaların tamirat, tadilat ve güçlendirilmesinin yanı sıra yeni bina inşaları için il genelinde verilmesi beklenen ruhsatlandırma izni, ilgili belediyeler tarafından halen verilmemiş durumda. Vatandaşlarımızın şikâyetleri doğrultusunda Kahramanmaraş il genelinde Güçlendirme İzni Ruhsatı ve yeni inşa ruhsatı verilen herhangi bir binanın olmadığı tespit edilmiş gözüküyor. Şayet aksi bir durum var ise bunun kamuoyu ile paylaşılmasını bekleriz. Çünkü kış geliyor."

"Vatandaşların tepkisinden dolayı yerel yöneticiler, orta hasarlı binaların güçlendirme işlemlerine başlandığına dair basın açıklaması yapmış olsa da, personelin sorumluluk almak istememesinden dolayı işlemler özellikle yavaş ilerliyor ve zorlaştırılıyor. O zaman yöneticiler ve siyaset müdahil olmalıdır, işlemler hızlandırılmalıdır. VATANDAŞIMIZ BEKLİYOR."

"Güçlendirme işlemlerini denetleyecek olan yapı denetim firmalarının, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın belirlediği rayiç bedel hesabına göre alacakları denetim ücretlerini kendilerince yetersiz bulmaları ve bedelin 20 katı üzerinden 'usulsüzce' istemeleri de bu işin cabası!"

"Bu iş böyle giderse, sonbaharın da gelip çattığı günlerde vatandaşlarımız nasıl başının çaresine bakacak? Kaçak yapılaşmaya davetiye çıkarılıyor, buna sebep olanlar durumun farkındalar mı?"

"Yerel seçimlere hazırlandığımız şu günlerde bu eksiklikler giderilmelidir."

Metin Külünk'ün bu açıklamaları, Kahramanmaraş'ta yaşanan imar ve ihya sorunlarına dikkat çekiyor ve bu konudaki çözüm beklentilerini dile getiriyor.