Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Ölüm Yıl Dönümü Etkinliği Eskişehir'de Saygıyla Anıldı

Haber Metni:

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ), Cumhuriyetin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ölüm yıl dönümünü 85. kez anma programı düzenleyerek saygıyla andı. Etkinlik, akademik ve idari personel ile öğrencilerin katılımıyla gerçekleşti ve aşağıdaki başlıklarla ayrıntılandı.

KİÜ'de ‘Yapay Zeka’ya yönelik seminer dizisi KİÜ'de ‘Yapay Zeka’ya yönelik seminer dizisi

Çelenk Sunma ve Saygı Duruşu

Rektör Prof. Dr. Kamil Çolak tarafından düzenlenen program, ESOGÜ Atatürk ve Gençlik Anıtı'na çelenk konulması ile başladı. Katılımcılar, anıta saygı duruşunda bulunarak İstiklal Marşı'nı okudular.

Protokol Katılımlı Anma Programı

Anıt töreninin ardından, ESOGÜ Kongre ve Kültür Merkezi'nde, ESOGÜ Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi (ATAM) ile ESOGÜ Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanlığı tarafından hazırlanan protokol katılımlı anma programı gerçekleştirildi. Programa ESOGÜ Yönetimi'nin yanı sıra Eskişehir Valisi Hüseyin Aksoy, Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanı Hv. Org. İsmail Güneykaya, Hava Savunma Komutanı Hava Pilot Tümgeneral Ali Özmen, Hava Kontrol Grup Komutanı Hava Tuğgenral Hakan Cirit, BHHM ve Müş. Kuv. Hv. (JFAC) K. Havav. Pilot. Tuğgeneral. Ahmet Seyfi Selçuk, Eskişehir Cumhuriyet Başsavcı Vekili Mehmet Özel, Anadolu Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Ali Resül Usul, Eskişehir İl Jandarma Komutanı Tuğg. Erhan Demir, Eskişehir İl Emniyet Müdürü Yaman Ağırlar da katıldı.

Konferans ve Sergi

Etkinlik, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Bozkurt'un "Atatürk'ün Dış Politika Anlayışı" konulu konferansıyla devam etti. Program, ESOGÜ Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanlığı tarafından ESOGÜ Kongre ve Kültür Merkezi'nde açılan "Atatürk ve Cumhuriyet Afişleri" sergisinin topluca gezilmesi ile sona erdi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının yıl dönümü vesilesiyle düzenlenen bu anlamlı etkinlik, ulusal birliğimizi ve milli değerlerimize duyulan saygının bir göstergesi olarak önemli bir rol oynamıştır.