Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde, uyuşturucu çetelerine yönelik gerçekleştirilen operasyonlarda 43 kişi hayatını kaybetti.

BBC'nin aktardığı habere göre, polis operasyonları ülkenin çeşitli bölgelerinde yoğunlaştı.

Rio de Janeiro'daki operasyonlardan birinde, uyuşturucu çetelerine düzenlenen baskında 10 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi. Ölenler arasında, bir uyuşturucu kaçakçılığı çetesinin liderinin de bulunduğu aktarıldı.

Sao Paulo eyaletinde yürütülen ve 5 gün süren "Kalkan Operasyonu"nda ise 14 kişi hayatını kaybetti, bu ölümler arasında polis memurları da yer alıyordu. Aynı operasyon kapsamında, Brezilya'nın kuzeydoğusundaki Bahia eyaletinde ise 19 şüpheli yakalandı.

Guaruja sahil kasabasında bir özel kuvvetler polisinin öldürülmesinin ardından başlatılan "Kalkan Operasyonu"nda ise polis, 58 kişiyi gözaltına aldı ve toplamda 385 kilogram uyuşturucu ele geçirdi.

Erzincan toprak kayması nedir? Nasıl oldu? Ölü ve yaralı sayısı kaç? Erzincan toprak kayması nedir? Nasıl oldu? Ölü ve yaralı sayısı kaç?

Ancak, Guaruja'daki operasyon, Brezilya Adalet Bakanı Flavio Dino tarafından eleştirildi. Bakan Dino, polisin tepkisinin işlenen suçla orantılı olmadığını belirtti.

Uyuşturucu çetelerinin faaliyetleri ve güvenlik güçleri ile yaşanan çatışmalar, Brezilya'da uzun süredir devam eden ciddi bir sorun olarak ön plana çıkıyor. Ülke, uyuşturucu kaçakçılığı ve şiddetin kontrol altına alınması için çeşitli operasyonlar gerçekleştirmeye devam ediyor. Halkın güvenliği ve suçla mücadele önemli bir öncelik olarak duruyor.