Kahramanmaraş'ın Ahır Dağı eteklerinde, Küçük Göl mevkiindeki bahçesinde kiraz yetiştiren Mustafa Uludağ, ürünlerini yüksek fiyatlar nedeniyle satmakta zorlandığını dile getirdi.

Bahçesinde yetiştirdiği kirazları dalında 27.5 liradan alıcı bulan Uludağ, bu fiyatın halde 40, marketlerde ise 60 liraya kadar çıktığını belirtti. Uludağ, insanların bu nedenle kiraz yemekte zorlandığını söyledi.

Şehir Merkezinin Yeni Şebeke Hatlarının İmalatı Sürüyor Şehir Merkezinin Yeni Şebeke Hatlarının İmalatı Sürüyor

ÜRETİCİNİN ÇARESİZLİĞİ

"Her yıl olduğu gibi maalesef kiraz dalında kalıyor, satamıyoruz" diyen Uludağ, yüksek maliyetlere rağmen kirazın tüketiciye ulaşmasını arzuladığını ifade ederek şunları söyledi;

"Ben kirazı dalından toplayıp çözüyorum ama bu fiyatla hale götürdüğümde bir gün sonra çöpe atılıyor. Ürünü toplatıp göndermekte zorlanıyorum, gönderirsem de satılmıyor ve işçilerin ücretini karşılayamıyorum."

Kiraz Ureticisi Mustafa Uludag

"GELİN, YERİNDE YİYİN"

Topladığı kirazları hediye ettiğini belirten Uludağ, "Toplaması zor, bu yüzden insanları buraya davet ediyorum, gelin burada yiyin" diye ekledi.

Vatandaşın 50 liraya kiraz alıp yiyemediğini ifade eden Uludağ, "Ben 40 liradan verdim, bu pek kazançlı değil ama 27.5 lirayı işçilere hemen verdim. Buna kim nasıl çözüm bulacak bilmiyorum" dedi.

ALICILAR NEREYE GİTTİ?

Daha önce alıcıların bahçesine gelip kirazlarını aldığını belirten Uludağ, "Eskiden her şey çok güzeldi. Şimdi ise kiraz var dediğimizde getirme diyorlar" diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: İHA