Romatoloji ve İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Şule Ketenci Ertaş'tan Gençlerde Görülen Gut Hastalığına İlişkin Uyarılar

Romatoloji ve İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Şule Ketenci Ertaş, gençlerde artan gut hastalığına dikkat çekerek, hastaların diyabet, tansiyon ve kolesterol düzeylerini kontrol altında tutmaları gerektiğini belirtti. Beslenme alışkanlıklarına da vurgu yapan Dr. Ertaş, hastalığın genç yaşlarda da görülmesinde beslenme alışkanlıkları ile beraber diyabet, kolesterol ve tansiyon gibi hastalıkların kontrolsüz seyri etkili olabilir.

Gut Hastalığı: Gençler Arasında Yaygınlaşıyor

Acıbadem Kayseri Hastanesi'nden Romatoloji ve İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Şule Ketenci Ertaş, ürik asit yüksekliğiyle ilişkilendirilen gut hastalığının gençler arasında yaygınlaştığına dikkat çekti. Dr. Ertaş, hastalığın eskiden orta yaşlı ve yaşlı erkeklerde görülmesine karşın, son yıllarda 20 yaş civarında gençlerde de sıkça rastlandığını belirtti.

Gut Atakları ve Önemli Belirtiler

Dr. Şule Ketenci Ertaş, gut hastalığının ataklar sırasında dayanılmaz ağrılara sebep olduğunu vurgulayarak, özellikle ayak başparmağında başlayan ve şiddetli seyreden ağrıların tipik olduğunu ifade etti. Hastaların ataklar sırasında ayak bileği, diz ve elin küçük eklemlerinde de şikayet yaşayabileceğine dikkat çekti.

Gut Hastalığıyla İlgili Yanıltıcı Durumlar

Dr. Ertaş, genç yaşlarda görülen gut hastalığının diğer romatizmal hastalıklarla karıştırılabilme ihtimaline değindi. Hastaların şikayetleri değerlendirilirken gutun da akılda tutulması gerektiğini söyledi.

Tedavi Sürecinde Metabolik Sendromun Rolü

Gut hastalığının tedavi sürecinde, hastanın metabolik durumunun da göz önünde bulundurulması gerektiğini belirten Dr. Ertaş, diyabet, tansiyon ve kolesterol kontrolünün önemine vurgu yaptı.

13 ilaç daha geri ödeme listesine eklendi 13 ilaç daha geri ödeme listesine eklendi

Sağlıklı Beslenme ve Gut Hastalığı

Dr. Şule Ketenci Ertaş, gut hastalığının önlenmesinde sağlıklı beslenmenin ve yaşam alışkanlıklarının önemine değinerek, protein bakımından kısıtlı diyetlerin önerildiğini ancak dengeli ve sağlıklı beslenmenin de etkili olduğunu söyledi. Tansiyon ve kolesterol düzeylerinin düzenlenmesinin tedavi için faydalı olduğunu belirtti.

Genetik Faktörler ve Çevresel Etkiler

Dr. Ertaş, genetik risk faktörlerinin değiştirilemeyeceğini ancak çevresel faktörlerin kontrol edilebileceğini belirterek, sigara ve alkol gibi etkenlerin gut atağını artırabileceğini ifade etti. Sağlıklı beslenme ve yaşam alışkanlıklarının hem tedavi edici hem de koruyucu olduğunu vurguladı.