banner77

ABD Merkez Bankası Başkanı Powell'dan flaş sinyal! Doları olanlar dikkat! "Çekinmeyiz" dedi ve açıkladı!dan flaş sinyal! Doları olanlar dikkat! "Çekinmeyiz" dedi ve açıkladı!

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, enflasyon düşene kadar para politikasını sıkılaştırmaya devam edeceklerini, enflasyonun düştüğüne dair net ve ikna edici kanıtlar görmemeleri halinde daha agresif hareket etmeyi düşünmelerinin gerekeceğini ifade etti.

ABD Merkez Bankası Başkanı Powell'dan flaş sinyal! Doları olanlar dikkat! "Çekinmeyiz" dedi ve açıkladı!dan flaş sinyal! Doları olanlar dikkat! "Çekinmeyiz" dedi ve açıkladı!

Powell, The Wall Street Journal tarafından düzenlenen etkinlikte, para politikasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Enflasyonu düşürecek araçlara ve kararlılığa sahip olduklarını vurgulayan Powell, "Enflasyonun net ve inandırıcı bir şekilde düştüğünü görmemiz gerekiyor ve bunu görene kadar zorlamaya devam edeceğiz." dedi.

"DAHA AGRESİF HAREKET ETMEYİ DÜŞÜNMEMİZ GEREKECEK"

Powell, enflasyon baskılarının azaldığına ve enflasyonun düştüğüne dair net ve ikna edici kanıtlar görmeleri gerektiğini belirterek, "Bunu göremezsek, o zaman daha agresif hareket etmeyi düşünmemiz gerekecek." diye konuştu.

Bankanın, son toplantısında 50 baz puanlık faiz artışına gittiğini ve devam eden faiz artırımlarının uygun olacağını düşündüklerini aktaran Powell, gelecek iki toplantıda 50 baz puanlık faiz artırımına gitme fikrinin de Federal Açık Piyasa Komitesi'nde (FOMC) geniş destek bulduğunu kaydetti.

Powell, Fed'in enflasyon düşene kadar faiz oranlarını daha kısıtlayıcı seviyelere yükseltmekten çekinmeyeceğine dikkati çekerek, "'Finansal koşullar uygun, enflasyonun düştüğünü görüyoruz' diyebileceğimiz bir noktada olduğumuzu hissedene kadar gideceğiz." ifadesini kullandı.

Konuyla ilgili IKON Menkul tarafından yapılan açıklamada ise şu ifadeler kullanıldı: "Dolar kuru adım adım yükselmeye devam ediyor ve bu hareketini dört saatlik grafikte 8 birimlik ortalama ile izliyoruz. Dün akşam saatlerinde bu ortalamanın altına tekrar sarkma denemesi yaptı ve 15.66’ya geriledi.

Ancak bu ortalama kırılmadı ve destek çalıştı. Dolar kuru Asya seansında 15.91 seviyelerinde fiyatlanıyor. Genel olarak grafikte görülen ortalama kırılmadıkça bu yükseliş serisinin bittiğini teyit etmek erken olabilir. Dört saatlik bazda ki 8 birimlik ortalama mum ile kırılırsa bu sefer kar satışları teknik anlamda tetiklenebilir. Bu durumda kar satışlarının nereye kadar devam edebileceğini kestirebilmek için ise günlük grafiğe geçeceğiz ve 8 günlük ortalamaya bakacağız."

Destekler: 15.89 – 15.80 – 15.66

Dirençler: 16.05 – 16.15 – 16.29

Kaynak: Milliyet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66

banner67