Altın fiyatları yönünü yukarı çevirdi!

Altın fiyatlarında pozitif seyir yatırımcıların ilgisini çekmeye devam ediyor. Bugün ABD’de açıklanan enflasyon rakamlarının aylık ve yıllık bazda beklentilerin üzerinde artmasıyla birlikte ons altın 1857 doları aştı. Ons altında görülen fiyat hareketleri yurt içinde gram altını da etkiledi. Bu gelişmeyle birlikte gram altın 587 lirayı test etti.

Altın fiyatları yönünü yukarı çevirdi!

Altın fiyatlarında son dönemde yukarı yönlü hareketler görülmeye devam ediyor. ABD Merkez Bankası (Fed) varlık alım programında azaltıma kasım ayında başlayacağını açıklayarak sıkı para politikasına geçişin sinyalini verse de enflasyon hala yüksek seviyelerde bulunuyor.

ABD’DE ÜRETİCİ FİYATLARI ARTTI

Öte yandan dün ABD’de Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) rakamları açıklandı. ABD’de ÜFE ekim ayında beklentilere paralel olarak yüzde 0.6 artarken, yıllık bazda yüzde 8.6 yükselerek rekor seviyeye ulaştı.

ENFLASYON VERİSİ SONRASI ONS ALTINDA SERT HAREKET

Bugün ise saat 16.30’da ABD’de ekim ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) açıklandı.

Buna göre ABD'de tüketici fiyatları ekim ayında bir önceki aya kıyasla yüzde 0.9 oranında arttı. Piyasa beklentisi ise yüzde 0.6 yükseleceği yönündeydi.

Yıllık bazda ise tüketici fiyatları yüzde 6.2 oranında yükseldi. Piyasa beklentisi ise yüzde 5.8 oranında artacağı yönündeydi.

ABD'de tüketici fiyatlarının aylık ve yıllık bazda beklentilerin üzerinde gelmesiyle birlikte enflasyon 31 yılın en yüksek seviyesine çıkarken, bu durum güvenli liman altına talebi artırdı.

Bugün itibarıyla genel olarak satıcılı seyreden ons altın, kritik verinin açıklanmasıyla birlikte 1826 dolar civarında seyrederken, dakikalar içerisinde 1857 dolara kadar yükseldi.

Günlük bazda fiyat hareketine bakıldığında ons altın yüzde 1'in üzerinde değer kazandı.

GRAM ALTINDA SON DURUM NE?

Salı gününe 568.5 liradan başlayan gram altın, primli seyrederek 573 lirayı test etti ve 572 liradan kapandı.

Bugüne ise 572.6 liradan başlayan gram altın, ons altında görülen yukarı yönlü hareketlerin etkisiyle bugün 587 lirayı test etti ve 586 lira seviyesinde dengelendi.

Günlük bazda fiyat hareketine bakıldığında ise gram altın, yüzde 2'nin üzerinde değer kazandı.

Kaynak: Milliyet 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66

banner73