banner77

Aralarında 24 Türk var! Yunanistan'daki feribot yangınından flaş açıklama!

Bu sabah saatlerinde 290 yolcu ve 21 mürettebatı taşıyan İtalyan bandıralı bir yolcu gemisinde yangın çıktı....

Aralarında 24 Türk var! Yunanistan'daki feribot yangınından flaş açıklama!

24 TÜRK VAR

Gemiyle ilgili gelen bir son dakika bilgisine göre ise gemide Türk yolcular da vardı. Yunan devlet televizyonu ERT muhabiri, feribottan kurtarılanlar arasında Türk yolcuların da bulunduğunu belirtti. Yapılan açıklamada gemideki Türk sayısının 24 olduğu ifade edildi.

3 KİŞİ HAFİF YARALANDI

İtalya'nın da destek verdiği kurtarma çalışmaları sonucu, Yunanistan'ın Kerkira Adası'na götürülen yolcuların kimlik tespit ve sayım çalışmaları başlatıldı. Hafif yaralı üç kişi, Kerkira Hastanesi'nde tedaviye alındı.

DEVRİYE UÇUŞLARI YAPILIYOR

İtalya Sahil Güvenlik Komutanlığından yapılan açıklamada, feribotun Arnavutluk sularına doğru sürüklendiği bildirildi. Açıklamada, İtalya Sahil Güvenliğine ait ATR42 model devriye uçağının da geminin bulunduğu bölgede devriye uçuşu yaptığı belirtildi.

Öte yandan A Haber son durumla ilgili kurtarma gemilerinden birinin kaptanı olan Cevdet Bilen'den yaşananlarla ilgili bilgiler aldı. Bilen şu sözlere yer verdi:

Sabah saat 5 civarları acil bir mesaj aldık. Kurtarma amaçlı bölgeye ilerlemizi istediler. O zamandan beri hem kurtarma hem arama çalışmalarına devam ediyoruz. Geminin gemi yangını söndü ama için için yanmaya devam ediyor. Savaş gemileriyle koordineli olarak haraket ediyoruz ve deniz üzerinde ibare arıyoruz. Toplamda 6 gemi var. Ancak biz ticariyiz. Balıkçı gemileri de kurtarma çalışmalarına destek veriyoruz. 242 personelin Korfu adasına çıkarıldığını biliyoruz. İki tane tarım uçağı ve bir helikopter var. Yangın söndüren 1 Yunan Sahil Güvenliği'ne ait gemi var. İtalya gemisi de kurtarma çalışmalarına dahil oluyor. İlk geldiğimizde gemi personeli yangını söndürmeye çalışmış; ancak başarılı olunamamış. Yangın büyüyünce panikle denize atladığını öğrendik. Biz bu çalışmayı devam ettiriyoruz.

Bazı Türk şoförlerle konuştuğunu söyleyen Bilen, "Kimsenin kendileriyle ilgilenmediğini söylüyorlar ve bir karışıklık varmış. Söylemlerine göre su ekmek bile bulunamıyormuş. Bu onların ifadeleri. Bölgedeki son durumla ilgili net bir bilgim yok" dedi.

"2 TIR ŞOFÖRÜ MAHSUR"

A Haber'e bağlanan Gazeteci İlhan Tahsi son durum hakkında bilgi vererek, "İtalya'ya gece yarısı hareket eden gemi, daha çok tırlarla doluydu. İtalya kara sularıa girmezden önce bir tırda yangın çıkıyor. Bu durum resmi kaynaklar tarafından doğrulandı. Yangın diğer konteynerlara da sıçradı. Bazı yolcular aceleci davranınca kendini suya attı. Gemide halen soğutma çalışmaları devam ediyor. Tahliyeler devam ediyor ve onlar da limanlara gönderiliyor. Yaralılar da Korfu hastanesine götürüldü. Resmi açıklamaya göre herhangi bir can kaybı yok. Elime son dakika haberi olarak elime ulaşan bilgi de 2 tır şoförü gemide mahsur. Bunun için de helikopterler bölgeye gidiyor" sözlerine yer verdi.

"BÖLGEDE BİR PANİK HAVASI VAR"
Bölgede bir panik havasının da olduğundan bahseden Tahsin, "Biraz önce yayına girmeden önce Korfu Liman Müdürlüğü'nden aldığı bilgilerden bahseden Tahsin, acil yardım kuruluşlarının bölgeye yardımda olduğunu ve panik havasının yaşadığını öğrendim" açıklamalarında bulundu.

"TEMAS HALİNDEYİZ"

DHA'ya konuşan Uluslararası Karayolu ile Yük Taşımacıları ve Acente Sahipleri Derneği (UKAT) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Turan, İtalya'nın Brindisi Limanı'na gitmek için yola çıkan 'Euroferry Olympia' isimli Ro-Ro gemisinde Avrupa'ya taşımacılık yapan üyelerinin de bulunduğunu söyledi. Aldıkları ilk bilgiler göre, ölen ve yaralananın olmadığını belirten Turan, kurtarılan yolcuların ve mürettebatın Yunanistan'ın Korfu Adası'na götürüldüğünü öğrendiklerini kaydetti. Turan, feribotta 6'sı Günsaldı olmak üzere Erhanlar, Derebey, Ladik, Sertel ve Yakut firmalarına ait TIR'ların bulunduğunu belirtti. Yangını haber almalarından itibaren tüm gelişmeleri takip ettiklerini belirten Turan, "Hem resmi makamlarla hem de iş birliklerimizin olduğu Yunan denizcilik dernekleri ve armatörlerle temas halindeyiz" diye konuştu.
"TÜRK ŞOFÖR ARANIYOR"
DHA muhabirinin telefonla görüştüğü, yangın çıkan feribottaki TIR şoförlerinden Mehmet Kelçeoğlu, İtalya'ya kültür balığı götürmek için yola çıktıklarını belirtti. Kelçeoğlu, "01.30 sularında Lgoumenitsa'dan İtalya'nın Brindisi Limanı'na gitmek için hareket ettik. Saat 04.00 sıralarında yangın alarmları çalmaya başladı. Hepimizi güverteye topladılar sonrasında gelen filikalarla bizi kurtardılar. Ne olduğunu anlayamadık. Eğer 15 dakika geç kalınsa feribottan canlı çıkamazdık. 26 Türk şoför olarak bizi Korfu Adası'na getirdiler. Bildiğimiz kadarıyla 1 Türk şoförünü arama çalışmaları devam ediyor. Bütün her şeyimiz TIR'ların içinde yandı" dedi.

Kaynak: Sabah

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66

banner67