Bakan Nebati: "Üstesinden geleceğiz" Enflasyonla mücadele birinci öncelik!

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati konuşmasında şu ifadeleri kullandı: "Gaziantep ihracatını 2022 yılında 17 kat artırdı. Neredeyse ayda bir 1 milyar dolar ihracat yapan bir şehrimiz var. Bu performansıyla Gaziantep Türkiye genelinde en çok ihracat yapan il oldu. Gaziantep'te yeni yeni Organize Sanayi bölgesi ihtiyacı var. Gaziantep'in kalkınması kapsamında devlet olarak işletmelerimizi birçok mekanizma ile destekliyoruz.

Bakan Nebati: "Üstesinden geleceğiz" Enflasyonla mücadele birinci öncelik!

10 BİN KİŞİYE İSTİHDAM!

Gaziantep'in kalkınması için işletmelerimizi birçok alanı destekliyoruz. Halı ve tekstil sektörüne 13,8 milyar lira katkı sağlayarak 10 bin kişiye istihdam sağlanmasını destekledik.  

"G-20 ÜLKELERİ ARASINDA EN HIZLI BÜYÜYEN EKONOMİ OLDUK"

Türkiye, üretim-ihracat-yatırım-istihdam kapsamında son dönemde önemli başarılara imza attı. Türkiye 2021'de salgına rağmen yüzde 11 büyüdü. Son 10 yılın en yüksek performansına ulaştık. G-20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ekonomi olduk. Ekonomimiz 2022'nin ilk çeyreğinde de güçlü performansını sürdürdü. 

İhracatımız 2021 yılı sonunda 225. 3 milyar dolara, 2022 Mayıs ayında 242.6 milyar dolara ulaşarak tarihi rekorlar kırmaya devam etti. Hedefi şimdiden yakaladık. Toplam istihdamımız 20222'nin Nisan ayında 30,4 milyon kişiye ulaşmış durumda. Bu pandeminin derinden hissedildiği 2020 Nisan ayına göre oluşturduğumuz ilave istihdamın 5 milyon kişiyi geçtiğinin işaretidir. Tablo net ve ortada. Türkiye üretiyor, ihraç ediyor, istihdam oluşturuyor. Küresel ekonomideki zorlukların arttığı dönemde elde ettiğimiz başarılarda kamu maliyesi ve bankalardaki güçlü görünüm uyguladığımız makro politika seti etkili oldu.

Önümüzdeki süreçte kamu maliyesindeki sağlam duruşu sürdüreceğiz. Mali disiplinden taviz vermiyoruz.

BAKAN NEBATİ'DEN ENFLASYON MESAJI!

2020 yılı ve sonrasında tüm dünyada etkisini gösteren pandemi ve savaş , enerji ve emtia fiyatlarında artışa neden oldu. Bu durum enflasyonu önemli ölçüde artırdı. Gelişmiş ülkelerde enflasyon son 40 yılın en yükseğinde. Enflasyonla mücadele bizim için birinci öncelik. Ekonomi yönetimin tüm kurumlarıyla seferber olmuş durumdayız. Ve üstesinden geleceğiz.

"GES'TE ASGARİ GETİRİ GANTİSİ OLACAK"

Tüketici kredilerinde istenmeyen alanlarda kullanılmasını engelliyoruz. Gelire endeksli senetler bireysel yatırımcıya olacak. GES'te asgari getiri garantisi olacaktır."

Kaynak: Milliyet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner67