"Bedel ödeyeceğiz" "kaçınılmaz" dedi ve uyardı!

Koronavirüsün Omicron varyantının hızla yayılmasıyla dünyada Kovid-19 vaka sayısı 291 milyona yaklaştı...

"Bedel ödeyeceğiz" "kaçınılmaz" dedi ve uyardı!

Yeni tip koronavirüsün Omicron varyantı dünyada hızla yayılmaya devam ediyor. Kovid-19 vaka sayısı Omicron etkisiyle dünya genelinde 290 milyon 701 bini aştı. Türkiye'nin de aralarında bulunduğu ülkelerde Kovid-19 vakalarında hızlı yükseliş sürerken ABD'de günlük vaka sayıları 400 binin üzerine çıktı. İngiltere'de ise sağlık çalışanları arasında yayılan Kovid nedeniyle zor günlerin yaşandığı, 24 binden fazla sağlık personelinin karantinada olduğu kaydedildi. Fransa'da ise bir günde 58 binden fazla yeni koronavirüs vakası tespit edildi, ülkede yeni önlemler gündemde.

"BEDEL ÖDEYECEĞİZ"

İsrail'de Omicron varyantı sebebiyle koronavirüs vakaları arttı. 9 milyon nüfuslu ülkede, hafta sonu günlük vaka sayıları 4000'in üzerine çıktı. İsrail Sağlık Bakanlığı, PCR test kitlerinin tükendiğini ve ek 20 milyon test kiti sipariş ettiklerini duyurdu. BBC Türkçe'de yer alan habere göre, İsrail'in en üst düzey sağlık danışmanı Nachmann Ash, ülkenin bunun için bir bedel ödeyeceğini ve sürü bağışıklığına aşılarla ulaşılmasını tercih ettiğini vurguladı. Omicron vakalarındaki artışın kaçınılmaz olduğunu vurgulayan Prof. Ash "Sürü bağışıklığının bedeli, çok sayıda enfeksiyon. Bu da yaşanabilir. Sürü bağışıklığına ulaşmak için gereken sayı yüksek. Mümkün olan bir şey. Ancak buna bulaşı yoluyla değil, çok sayıda insanın aşılanmasının sonucu olarak ulaşmak istiyoruz" dedi.

4 MİLYON VAKA...

İsrail’de modelleme uzmanları, ocak sonuna dek 4 milyon kişiye kadar enfeksiyon yaşanabileceği uyarısı yaptı. İsrail Sağlık Bakanlığı'nın koronavirüsle mücadele heyetinin başı Salman Zarka, sürü bağışıklığının garanti olmadığını ifade etti. İsrail'in dokuz milyondan fazla olan nüfusunun üçte ikisi tam aşılı. Our World in Data'nın verilerine göre Filistin'de ise nüfusun dörtte birinden fazlası tam aşılı.

‘İSTANBUL’DA VAKALAR 10 GÜNDE ARTTI’

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, son 10 günde kentte koronavirüs vakalarında artış görüldüğünü açıkladı. Yerlikaya Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Sağlık Bakanımızın da belirttikleri gibi son 10 günde ilimizdeki vaka sayılarında artış görülmekte Omicron’a karşı 3. doz hatırlatma aşısını mutlaka yaptıralım. Virüsteki güç kaybına değil, maskemize güvenelim. Sosyal mesafemize dikkat edelim” ifadesini kullandı.

OKULLARDA ‘FİGÜRLÜ MASKE’ TEHLİKESİ

Omicron varyantına karşı sosyal mesafe ve maske önlemlerine sıkı sıkı uyulmasını önerilirken Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Gamze Varol da çocuklarla ilgili bir uyarı geldi. Varol, okullarda öğrencilerin figürlü maskeleri değiş tokuş yaptıkları yönünde duyumlar aldıklarını belirterek “Çocuklara uygun, standart cerrahi maske, bu riski ortadan kaldıracak dolayısıyla görece bulaş riskini de azaltacaktır” dedi.

Kaynak: Milliyet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66

banner67