Casus ilan edilen sembol isim "40 yıl geriye gitti" diyerek anlattı: Yüzüne söyledim!

Echo of Moscow (Moskova'nın Yankısı) on yıllar boyunca Rusya'nın önde gelen bağımsız seslerinden biri olarak varlığını sürdürdü ancak geçen ay radyo istasyonu kapandığında, Putin ile özel bir ilişkisi olan editör Alexei Venediktov bunun bir devrin sonu olduğunu anladı.

Casus ilan edilen sembol isim "40 yıl geriye gitti" diyerek anlattı: Yüzüne söyledim!

Radyo istasyonuna 1990 yılında kuruluşunda katılan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 20 yıllık iktidarı boyunca burada çalışan Venediktov, "Ülke her anlamda geriye götürüldü, 40 yıl geriye gitti" dedi. Putin gibi KGB'de görev yapan Sovyet lideri Yuri Andropov'a atıfta bulunan Venediktov, "Artık 1983 civarında bir yerlerdeyiz... Afganistan'da savaş devam ediyor, muhalifler hapiste veya ülkeden kovuluyor ve Andropov da Kremlin'de" diye konuştu.

ESİ TARİH ÖĞRETMENİNİN GÜÇLÜ BAĞLANTILARI

66 yaşındaki Venediktov, kıvırcık gri saçları ile yıllardır Rusya medyasının önde gelen isimlerinden birisi ve liberal yayıncıların amiral gemisine liderlik ediyor. Moskova'nın Yankısı ilk olarak Ağustos 1990'da, Sovyetler Birliği'nin son aylarında, Rusya'nın yeni keşfettiği medya özgürlüklerinin bir sembolü haline geldi. Eski bir tarih öğretmeni olan Venediktov, istasyona muhabir olarak katıldı ve 1998'de baş editör oldu. Son 20 yılda Rus medyası üzerindeki baskı artarken ve diğer birçok bağımsız kuruluş devlet kontrolüne girerken, Moskova'nın Yankı'sı Venediktov'un Kremlin de dahil olmak üzere güçlü yetkililerle olan bağlantıları sayesinde hayatta kaldı.

İÇKİ ARKADAŞLARI VE 'PUTİN'İN MANTIĞI'

Yüksek mevkilerde şaka yollu olarak 'içki arkadaşları' diye bahsettiği tanıdıkları olduğunu gizlemeyen Venediktov, Rusya'da Putin'i açıkça eleştirmeye devam eden birkaç gazeteciden biriydi. Venediktov, Moskova'nın merkezindeki bir restoranda AFP'ye verdiği demeçte, Kremlin liderinin yetkililer istasyonu kapatmak istediğinde bile müdahale ederek bunu engellediğini anlattı: "Putin üç kez 'Hayır, bırakın çalışsınlar' dedi."' Ancak Rusya'nın 24 Şubat'ta Ukrayna'ya askeri saldırı başlatması ve Moskova'nın Yankı'sı işgali 'siyasi bir hata' olarak nitelendirmesiyle her şey değişti. Radyo kanalının 1 Mart'ta yayını kesildi ve ardından oyların çoğunluğunun kamu enerji kurumu Gazprom tarafından kontrol edildiği yönetim kurulu tarafından resmen kapatıldı. İstasyonun Moskova ve diğer bazı şehirlerdeki frekansları devlete ait Sputnik Radyosu tarafından devralındı. Venediktov, "(Putin'in) mantığını anlıyorum: bizi daha fazlz tutamadı çünkü bu tür operasyonlar sırasında propaganda mutlak olmalı" dedi.

RUSYA LİDERİ İLE YÜZ YÜZE: İŞGAL EDECEĞİ YERLERİ SORDU

Venediktov şimdi de yarım milyon aboneye ulaşan YouTube kanalında konuklarını ağırlıyor. Ukrayna ihtilafı hakkında konuşmaya devam etmek isteyen Venediktov, Rusların 'bunun neden olduğunu' ve 'canlarının neden yandığını' bilmeleri gerektiğini söyledi. Venediktov, Putin'le yıllar içinde birkaç kez görüştüklerini ancak 'asla aynı dili konuşmadıkların', Rus liderin medyanın devletin 'bir enstrümanı' olduğuna inandığını söyledi. Venediktov, "Ülkedeki temel sorunun rekabet eksikliği ve siyasi, ideolojik ve ekonomik mutlakiyetçilik olduğunu yüzüne söyledim" dedi. Aralarındaki farklılıklara rağmen, Putin'in eski öğretmene iki kez tarih kitaplarında nereyi işgal edeceğini sorduğunu söyledi. İlki 2008'de başkanlık döneminin sonunda, ikincisi de 2014'te Kırım'ın ilhakından sonra. Venediktov, son haftalarda yaşanan dramatik olaylara rağmen emin olmadığını belirtti: "Hala kitabın ortasındayız ve henüz sayfayı çeviremiyoruz."

AJAN İLAN EDİLDİ, KAPISI İŞARETLENDİ

Rusya'da Mart ayında ordu hakkında hükümet tarafından yanlış kabul edilen bilgileri yayınlamaya 15 yıla kadar hapis cezası getirildi ve Venediktov Nisan ayı sonunda "yabancı ajan" ilan edildi. Geçen ay, dairesinin önüne kıvırcık bir peruk takan domuz bırakıldı, kapısına da anti-Semitik bir çıkartma yapıştırıldı. Birçok gazeteci güvenliklerinden endişe ederek Rusya'dan kaçtı ancak Venediktov ayrılma planının olmadığını söyledi: "Aynı zorlukları yaşarsam, onlarla aynı sokaklarda yürürsem, aynı yaptırımlarla karşılaşırsam, insanlar bana daha çok güvenir." 

Kaynak: Milliyet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner67