Cehennem Kapısı' kapatılacak!

Kazakistan'ı alt üst eden protestolarla dünyanın gözünü çevirdiği Orta Asya'dan bir başka sürpriz haber geldi, Cehennem Kapısı'nda yarım asırdır yükselen alevler söndürülecek

Cehennem Kapısı' kapatılacak!

Sovyetler Birliği hüküm sürerken 1971 yılında sondaj çalışması yapan jeologlar, Türkmenistan'daki Karakum Çölü'nde yanlışlıkla doğalgaz yatağı üstündeki bir yeraltı mağarasını deldi

Ortaya çıkan zehirli gazın yayılmasını durdurmak için ise dahiyane bir fikir bulundu! 69 metre çapındaki çukur ateşe verildi. Ve tam 50 yıldır aralıksız yanan Cehennem Kapısı kapatılıyor.

Türkmenistan lideri Gurbangulu Berdimuhammedov, iki yıl önce etrafında ralli yaptığı yanan kraterin söndürülmesi için talimat verdiğini devlet televizyonundan açıkladı.

Buna göre, bilim insanları Cehennem Kapısı'nı söndürmek için çalışma başlatacak. Türkmen lider, alevlerin artık bitmesi için gerekirse yabancı uzmanlardan da destek alınmasını istedi.

Resmi adı Derveze gaz kraterideki alevlerin etrafında yaşayan insanların sağlıklarını da olumsuz etkilediğini belirten Berdimuhamedov, önemli bir gelir kaynağının heba olduğunu da ekledi.

30 metre derinliğindeki Cehennem kapısındaki ateşin, doğalgazın bitmesiyle söneceği tahmin ediliyordu. Alevleri söndürmek için bir kaç girişim yapıldı ancak başarısız olundu.

CEHENNEM KAPISI ETRAFINDA RALLİ 

Kuzey Kore gibi sınırları içinde koronavirüs vakası görülmediğini söyleyen az sayıda ülkeden biri olan Türkmenistan'da, Gurbangulu Bedimuhammedov'un 2019 yılında öldüğü iddiaları ortalıkta dolaşmaya başladı.

Bunun üzerine devlet televizyonu Vatan Haberleri, Berdimuhammedov'un hayatta olduğunu kanıtlamak için 25 dakikalık bir bülten yayınladı. Dünya çapında ses getiren söz konusu bültende, gözden kaçmayacak bir detay vardı.

Görüntülerde Berdimuhammedov bisiklet sürüyor, ata biniyor, spor salonunda ağırlık kaldırıyor, stüdyoda beste yapıyor, eşofmanlı devlet görevlilerinin alkışları eşliğinde bowling oynuyor ve Cehennem Kapısı'nın etrafında ralli yapıyordu.

Orta Asya’nın en fakir ülkelerinden Türkmenistan, oldukça büyük doğalgaz ve petrol rezervlerine sahip. Güney Yolöten-Osman gaz yatağı, dünyanın en büyük ikinci doğalgaz yatağı olarak biliniyor.

Kaynak:Milliyet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66

banner67