DSÖ'den Kinder açıklaması: 11 ülkeden toplam 151 vaka bildirildi

Dünya Sağlık Örgütü, Türkiye'de toplatma kararı alınan Kinder Sürpriz hakkında açıklama yaptı. Dünyayı korkutan salmonella enfeksiyonunun Belçika'daki bir çikolata üretim tesisinden kaynaklandığını ifade eden DSÖ, bugüne kadar 11 ülkeden toplam 151 vaka bildirildiğini açıkladı.

DSÖ'den Kinder açıklaması: 11 ülkeden toplam 151 vaka bildirildi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) monofazik Salmonella Typhimurium sekansı tip 34 olarak adlandırılan Salmonella enfeksiyonu hakkında açıklama yaptı. Yapılan soruşturma sonucunda enfeksiyonun Belçika'daki bir çikolata üretim tesisinden kaynaklandığını ve bugüne kadar 11 ülkeden 151 vaka bildirildiğini belirtti.

BELÇİKA'DA ÜRETİLEN ÇİKOLATA ÜRÜNÜNE DAYANIYOR

DSÖ, İngiltere'nin kendilerine Salmonella enfeksiyonuyla ilgili 27 Mart'ta ilk defa bilgi verdiğini ve kanıtların salgını 25 Nisan itibariyle Belçika'da üretilen bir çikolata ürününe dayandığını ifade etti.

6 TİP ANTİBİYOTİĞE DİRENÇLİ

Açıklamada, "Aralık 2021 ve Ocak 2022'de Belçika Arlon'daki Ferrero Corporate tesisindeki buttermilk (yayık altı süt ürünü) tanklarında insan salgın vakalarına uyan monofazik S. Typhimurium tespit edildi" denildi. Bahsi geçen çikolata ürünlerinin Salmonella testlerinin negatif çıkmasından sonra dünya çapında dağıtıldığını ifade eden DSÖ, salgının yapılan analizlere göre 6 tip antibiyotiğe dirençli olduğunu vurguladı.

VAKA GÖRÜLEN ÜLKELER

DSÖ, 25 Nisan itibariyle Belçika (26 vaka), Fransa (25 vaka), Almanya (10 vaka), İrlanda (15 vaka), Lüksemburg (1 vaka), Hollanda (2 vaka), Norveç (1 vaka), İspanya (1 vaka), İsveç (4 vaka), Birleşik Krallık (65 vaka) ve Amerika Birleşik Devletleri (1 vaka) olmak üzere toplamda 151 Salmonella vakası olduğunu belirtti.

TARIM BAKANLIĞI TÜRKİYE'DEKİ ÜRÜNLERİ TOPLATMIŞTI

İngiltere'de başlayan ve Kinder Sürpriz'lerde ortaya çıkan Salmonella bakterisi krizi Avrupa'ya yayılmış, bu kapsamda Tarım Bakanlığı, Kinder markalı ürünlerle ilgili toplatma kararı almıştı

Kaynak:Son Dakika

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER