Dünya devinden Türkiye'ye övgü! Ekonomiye doğrudan katkı sağlıyor!

Google, Türkiye'de yapılan akıllı cihaz ekosistemi ve uygulama geliştirme sektöründen övgüyle bahsederken...

Dünya devinden Türkiye'ye övgü! Ekonomiye doğrudan katkı sağlıyor!

Türkiye pazarındaki akıllı telefonların yüzde 10’unun yerel üreticiler tarafından üretildiğine dikkat çeken Google, "Bu üreticilerle Türkiye kaydadeğer hacimde yerel üreticiye sahip az sayıdaki pazardan (38 ülkeden) biri. 2023'de Türkiye’deki akıllı cihaz üreticilerinin ülkenin cari açığına yüzde 3.5 oranında katkısı olacağı tahmin ediliyor" ifadelerini kulladı.

193 milyar dolar katkı

Google, milletvekillerinin yönelttiği sorular çerçevesinde TBMM Dijital Mecralar Komisyonu'na sunduğu yazılı bilgi notunda, Android ve Google Play uyulamalarının Türk ekonomisine doğrudan, tasarruf ve verimlilik artışı yoluyla katkıda bulunduğunu, bu rakamın 2023'e kadar 193.3 milyar TL’ye ulaşmasının beklendiğini bildirdi.

Android ekosisteminin Türkiye'de büyümekte olan uygulama geliştirme sektörünün kalkınmasına, Türk telekom operatörleri, cihaz üreticileri ile perakende satıcılar, girişimciler ve şirketlere katkı sağladığı ayrıca ekosistem oyuncuları arasındaki işbirliklerini kolaylaştırdığı belirtilen notta, "Android, Türk orjinal ürün üreticileri (OEM) ve telekom operatörleri için yeni gelir kalemleri yaratıyor. OEM ve operatörlerin dijital platformlarda uluslararası oyuncularla rekabet edebilmelerini sağlamakta" değerlendirmesi yer aldı. Notta, Türkiye'de üretilen akıllı telefonların Android işletim sistemini kullandığına işaret edildi.

Kaynak: Milliyet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER