banner77

Dünyanın gözü "Tahıl koridoru'nda " NATO'dan Türkiye mesajı!

Belçika’nın başkenti Brüksel’de devam eden NATO Savunma Bakanları Toplantısı’nda konuşan Genel Sekreter Jens Stoltenberg'den Türkiye'ye ilişkin dikkat çeken bir açıklama geldi. Stoltenberg, "Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mahsur kalan tahılı Ukrayna'dan çıkarmak için çözüm bulma çabalarını takdir ediyorum." ifadelerini kullandı.

Dünyanın gözü "Tahıl koridoru'nda " NATO'dan Türkiye mesajı!

TAHIL KORİDORU İÇİN KIRMIZI HAT

Öte yandan Rusya-Ukrayna savaşının neden olduğu tahıl krizinin çözümü için 'kırmızı hat' da kuruldu. Türkiye, Ukrayna ve Rusya Savunma Bakanlıkları bir personel görevlendirdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRBrüksel’de 'tahıl koridoru' için yeni görüşmeHaberi Görüntüle

STOLTENBERG İLE TELEFON GÖRÜŞMESİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Stoltenberg'e, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvurusuyla ilgili 'yazılı taahhüt' şartını iletti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile dün bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvurusu ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik talebi hakkında Türkiye’nin meşru endişelerini giderecek adımların atılması gerektiğini yineledi.

YAZILI TAAHHÜT ŞARTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülkeden de Türkiye’nin haklı beklentilerinin karşılandığı somut adımlar görmeden, terörizmle mücadele ve savunma sanayii işbirliği konusunda paradigma değişikliğine gidileceğine dair yazılı taahhütler verilmeden süreçte ilerleme sağlanamayacağını vurguladı.

Kaynak: Mililyet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66

banner67