Eski Pakistan Başkanı İmran Han, seçim konvoyuna düzenlenen saldırıda yaralandı!

Seçim çalışmalarına devam eden eski Pakistan Başbakanı İmran Han'ın konvoyuna silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıya korumalar tarafından karşılık verilirken, Han bacağından yaralandı. Resmi kaynaklarca yapılan açıklamada, saldırının bir suikast girişimi olduğu belirtildi.

Eski Pakistan Başkanı İmran Han, seçim konvoyuna düzenlenen saldırıda yaralandı!

28 Ekim'de Lahor'dan beraberindeki destekçileriyle başkente doğru yola çıkan Pakistan Adalet Hareketi (PTI) lideri Han, Ghakar Mandi şehrine ulaştı. PTI lideri Han, burada yaptığı açıklamada, "Kimse bizim hareketimizin İslamabad'da sona ereceğini düşünmesin. Bu hareket seçimler yapılana kadar 10 ay sürecek." dedi. PTI Genel Sekreteri Asad Umar da 11 Kasım'da İslamabad'a ulaşacaklarını belirtti.

YÜRÜYÜŞ SIRASINDA SALDIRI DÜZENLENDİ

Ancak PTI'nın seçim yürüyüşü sırasında hesaba katılmayan bir olay yaşandı. Han'ın seçim konvoyunun ilerlediği sıradakonvoya silahlı saldırı düzenlendi. Han'ın korumaları tarafından karşı ateş açılsa da eski başbakan yara almaktan kurtulamadı. Bacağından yaralanan Han, hemen hastaneye kaldırıldı. Açılan ateşte başka kişilerin de yaralandığı bilgisi paylaşıldı.

"BU BİR SUİKAST GİRİŞİMİ"

Olayın PTI yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, saldırının direkt İmran Han'ı hedef koyan bir suikast girişimi olduğu belirtildi. Açıklamada, korumaların yerinde müdahalesi sonucu girişimin başarıya ulaşamadığı ifade edildi.

SALDIRI ANLARI ORTAYA ÇIKTI

Han'ın seçim konvoyuna gerçekleştirilen silahlı saldırıya ilişkin görüntüler de çok geçmeden ortaya çıktı. Görüntülerde elinde silah olan bir kişinin, çevredekiler tarafından engellenmeye çalışıldığı görülüyor. Kalabalık da yaşanan arbededen dolayı hızla bölgeden uzaklaşıyor.

NELER OLMUŞTU?

Nisan ayında Mecliste yapılan güvensizlik oylamasında Başbakan İmran Han'ın hükümeti 174 hayır oyu alarak hükümetten düştü. Han, bu şekilde hükümetten düşen ilk başbakan olarak tarihe geçti.

Seçim komisyonu ekim ayında Pakistan Adalet Hareketi (PTI) lideri İmran Han'ın başbakanlığı döneminde aldığı hediyelerin detaylarını açıklamadığı ve bunları sattığına dair başvuru değerlendirmişti. Seçim Komisyonu, oy birliğiyle verdiği kararla başbakanlığı döneminde aldığı hediyelerin detaylarını açıklamadığı gerekçesiyle İmran Han'ı siyasetten men etmişti. Ülkede, 3 dönem başbakanlık yapan Navaz Şerif'in kardeşi Şahbaz Şerif, 11 Nisan'da Mecliste düzenlenen seçimde 174 oyla salt çoğunluğun desteğini alarak başbakan seçilmişti.

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2022, 16:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner67