Fırsatçı ev sahiplerinin yeni bahanesi ortaya çıktı! Kiracılara "tadilat" oyunu!

Ev sahipleri ve kiracılar arasındaki anlaşmazlıklar sürerken, bazı fırsatçı ev sahipleri, kiracıyı evden çıkarmak için yeni bir bahane buldu.

Fırsatçı ev sahiplerinin yeni bahanesi ortaya çıktı! Kiracılara "tadilat" oyunu!

TRT Haber'den Semih Çalışkan'ın haberine göre kiracılar özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerle tatil beldelerinde ev sahibinin tadilat yaptıracağım bahanesiyle sık karşılaşmaya başladı.

Emlakçı Göksel Kurşun, "Eğer ki beş senenin üzerinde bir kiracıysanız ev sahibi size mahkeme yoluyla kira tespit davası açıp bölgedeki rayiç bedellerin oranını kiranıza getirebilir" diyor.

Ama kimi fırsatçı ev sahipleri, kanunla belirlenen bu hakları hiçe sayıyor. Mevcut kirasına tadilat yapacağını belirterek evden çıkması için baskı yapıyor.

TADİLAT SEBEBİYLE KİRACILAR ÇIKARILABİLİR Mİ?

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuz Sadık Aydos, "Kiracı evde otururken yapılabilecek tamirat, tadilatlarda kiracının çıkması talep edilemez. Boya yapılacak, badana yapılacak, su tesisatının bir bölümü değişecek ve bunlar kısa süreli" dedi.

Peki bu tadilatın uzun süreli ve detaylı olacağı belirtiliyorsa, kiracılar nasıl bir yol izlemeli?

Aydos, "Kiracının içeride oturmasını imkansız hale getiren inşa, imar veya onarım yapılması durumunda kiracının çıkması gerekiyor. Orada proje değişikliği yapması gerekiyor onları da belediyeden, ilgili izinleri, ruhsatı alıp onları sunması gerekiyor. Söz konusu tadilat, tamirat yapıldıktan sonra tekrar otur diye kiracıya tebligat çıkartması gerekiyor" açıklamasını yaptı.

Kaynak: Milliyet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner67