Gözler saat 14:00'te! Bakan Nebati açıklayacak!

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, son dönemde yaşanan fiyat artışlarının önüne geçmek amaçlı bazı tedbirlerin kamuoyuyla paylaşılacağı bir program düzenleyecek.

Gözler saat 14:00'te! Bakan Nebati açıklayacak!

Toplantıda "Türkiye Ekonomi Modeli" çerçevesinde yastıkaltındaki altınların finansal sisteme aktarılması amacıyla atılacak adımlar da kamuoyuna duyurulacak.

SİSTEM NASIL İŞLEYECEK?

Yaklaşık 5 bin ton altının yastıkaltından çıkarılıp ekonomiye kazandırılmasını sağlayacak modelde son aşamaya gelindi. Bakan Nebati’nin açıklayacağı sistemin vatandaş kaç gram altın getirirse buna karşılık bir sertifika verilmesi, istenildiğinde geri alınmasına imkân sağlayacak bir sistem olması bekleniyor. Yeni modelde Ayşe Teyze altınıyla birlikte kuyumcuya ya da Darphane’ye giderek sertifika alacak. Alım, satım farkından kurtulurken, kâr payı da alacak. Altınını istediği tarihte sertifikasıyla geri alabilecek.

Edinilen bilgiye göre yastıkaltındaki altın ekonomiye şu adımlarla kazandırılacak:

Bugün paketin açıklanmasının ardından sisteme ilişkin öncelikle mevzuatın yayımlanması gerekecek. Tebliğlerin Resmi Gazete’de yayımlanması ile sistem de hayata geçmiş olacak. Ayşe Teyze evindeki küçük altınını ya da bileziğini akredite edilmiş kuyumcuya götürecek. Kaç gram getirdiyse o kadarlık kısmı saf altına dönüştürülecek. Yani 14 ayar getirdiyse 14 ayar, 22 ayar getirdiyse 22 ayarda dönüştürülen altın için o kadar sertifika verilecek.

Ayşe Teyze eğer 18 gramlık bilezik götürdüyse yine bu kadarlık sertifika verilecek. Ayşe Teyze altınını kuyumcuya ya da Darphane’ye teslim edebilecek. Daha önce altının sisteme dahil edilmesi çalışmaları çerçevesinde anlaşma yapılan kuyumcu sayısı artırılacak. 150 civarında olan kuyumcu sayısının bin 500’e kadar çıkarılmasının hedeflendiği belirtiliyor. Sistemde bazı bankaların da kuyumcu gibi çalışacağı bir platform kurulacağı ifade ediliyor. Altın için getirilen sisteme pırlanta gibi değerli taşların da dahil olabileceği dile getiriliyor.

NAKİTE ÇEVRİLEBİLECEK

Elinde sertifikası olan istediği zaman gidip TL’ye çevirebilecek. Verilecek sertifika likit olma özelliğini taşıyacağı için istediği anda bozdurulabilecek. Düşük fiyattan da altınını satmaktan kurtulmuş olacak. Alım satım arasında fark oluşan bilezik gibi işlenmiş altınlarda ise yüzde 20-30 arasında değişen komisyondan kurtulmuş olacak. Sistemden çıkıp altınını geri almak isteyene altın olarak da geri alabilme imkânı sağlanacağı kaydediliyor. Ayrıca sisteme dahil olduğu için bir kâr payı da verileceği belirtiliyor.

FİYAT ARTIŞLARININ ÖNÜNE GEÇİLECEK

Son dönemde yaşanan fiyat artışları ile ilgili Bakan Nebati'nin bu konuda da bir dizi açıklama yapması bekleniyor. Bakan Nebati alınacak önlemlere ek olarak tüm paydaşların desteğiyle üretici ve tüketici fiyatlarındaki artışların önüne geçmeye yönelik birçok tedbir paketine ilişkin bilgi verecek.

Kaynak: Milliyet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER