banner77

Gram altın 1000 lirası sınırına dayandı! Yükselişin nedeni belli oldu!

Altında dikkatler ABD istihdam verisinde... Altın, JPMorgan'dan gelen açıklamalar ve ABD'de resesyon yaşanabileceği endişesiyle yükselirken piyasanın dikkati bugün açıklanacak tarım dışı istihdam verisinde olacak.

Gram altın 1000 lirası sınırına dayandı! Yükselişin nedeni belli oldu!

Günün ilk işlemlerinde spot altının onsu 1.870 doların hemen altında işlem gördü.

ALTINDA YÜKSELİŞİN NEDENİ BELLİ OLDU: AGRESİF FAİZ ARTIŞI UYARISI!

Spot altın, JPMorgan Chase CEO’su Jamie Dimon’un yatırımcılara, ABD’de yaşanan 40 yılın en yüksek enflasyonunun Fed’i daha agresif bir sıkılaşma politikasına iteceği uyarısını yapması sonrası yükselişe geçti.

Altın zorlu ekonomik koşullarda tipik olarak iyi bir değer saklama aracı olarak görülse de diğer güvenli varlıkların rekabetiyle de yüzleşmek zorunda.

Değerli metal geçtiğimiz iki ay içinde güçlenen dolar ve hazine tahvil getirilerinin yükselmesiyle değer kaybetti.

Piyasa, bir resesyon yaşanma ihtimali ve Fed’in faizleri ne kadar hızlı artıracağına dair yol göstermesi beklenen ve bugün açıklanacak tarım dışı istihdam verisini bekliyor.

ALTINDA YÜKSELİŞ DEVAM EDER Mİ?

IKON Menkul tarafından altın fiyatlarıyla ilgili yapılan analizde şu ifadelere yer verildi: "Sarı metal, geçtiğimiz gün tekrar 200 günlük ortalamanın üzerine yükselmişti. Dün dolar endeksinin de değer kaybetmesiyle birlikte emtiada peşi sıra yükseliş gerçekleşti ve 1865’in de üzerine çıkarak 1875 direnci test edildi. Hatırlayacağınız üzere en son 1865’e kadar yükselip geri çekilmişti. Bundan sonraki süreçte öncelikle gün içinde 1865’in üzerinde tutunma durumu önemli olacaktır. Bu durum gerçekleşirse adım adım grafikte görülen düşen fiyat kanalının üst bandına doğru gidebilir. Bu bölgeleri takip edeceğiz. Gün içerisinde saat 15:30’da açıklanacak olan ABD Tarım Dışı İstihdam Raporu sarı metale oynaklık kazandırabilir."

GRAM ALTIN 1000 LİRA SEVİYESİNE DAYANDI

Gram altın bu sabah 990 lira seviyesinde işlem görürken Dolar/TL 16.49 TL seviyesinde dalgalanıyor. Çeyrek altın ise 1630 lira seviyesinden satılıyor. 

Kaynak: Milliyet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66

banner67