İklim değişikliği halkı korkutuyor

İklim değişikliği ve çevre araştırmasına göre, toplumun yüzde 66’sı iklim değişikliği konusunda endişeli. Halkın yüzde 86'sı yeşil alanların korunmasını istiyor.

İklim değişikliği halkı korkutuyor

 İklim Haber ve KONDA tarafından bu yıl dördüncüsü yapılan “Türkiye’de İklim Değişikliği ve Çevre Sorunları Algısı 2021” araştırmasının sonuçları kamuoyuna duyuruldu. Türk kamuoyunun iklim değişikliği ve gündemde olan iklim ve çevre konularını ölçümleyen araştırma sonuçlarına göre, Türkiye’de her 4 kişiden 3’ü iklim krizinin insan faaliyetlerinin bir sonucu olduğunu düşünürken, toplumun yüzde 66’sı ise iklim değişikliği için endişeli olduğunu belirtti.

Araştırma sonuçlarına göre Türk halkının yüzde 77’si aşırı hava olaylarında iklim krizinin rolü olduğunu söylerken, toplumda her 3 kişiden 2 kişi iklim krizinin koronavirüsten daha büyük bir sorun olduğunu ifade etti.

İNSANDAN KAYNAKLANIYOR

Araştırma sonuçları ayrıca halkın sadece yüzde 25’inin Paris İklim Paris Antlaşması, yüzde 17’lik dilim ise Türkiye’nin 2053 yılı net sıfır emisyon hedefine dair bilgisi olduğunu da ortaya koydu.

Türkiye çapında 3 bin 634 kişi ile yüz yüze yapılan anket sonuçlarına göre, vatandaşların yüzde 75’i doğal afetlerin insan faaliyetlerinden kaynaklandığını belirtirken, halkın yüzde 33’ü termik santrallerin kapatılması gerektiğini de dile getirdi. Halkın yüzde 86’sı yeşil alanların mutlaka korunması gerektiğini ifade eken, yaz aylarında Ege ve Akdeniz’i adeta küle çeviren orman yangınlarının terör örgütlerinin eylemleri sonucu yandığını dile getirenler ise yüzde 36 olarak kaydedildi.

Araştırma sonuçlarını yorumlayan, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Orman Fakültesi’nden Prof. Dr. Doğanay Tolunay ise yılda ortalama 2 bin 730 orman yangını yaşandığını ifade ederek şunları anlattı:  “Orman Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre 2013-2020 yılları arasında çıkan toplam 22 bin yangından sadece 47’sinin çıkış nedeninin terör faaliyeti ya da yıllık olarak çıkan ortalama 2730 orman yangından sadece altısının terör örgütlerince çıkarıldığı resmi verilerde yer alıyor.

Bu net bilgilere rağmen toplumda hâlâ yangınların terör faaliyetleri sonucu çıktığına inanılması gerçekten düşündürücü. Özellikle İçişleri ya da Adalet Bakanlığı gibi orman yangınlarını soruşturmakla yükümlü bakanlıklardan bu konuda hiçbir açıklama yapılmaması, ormanların terör örgütlerince yakıldığı düşüncesinin yayılmasında etkin oldu denilebilir. Bilerek ya da bilmeyerek suskun kalınması aslında gelecekte iklim değişikliğine bağlı olarak sayısının, şiddetinin ve etki alanının artacağı orman yangınlarının önlenmesinin önünde bir engel oluşturuyor.” 

Kaynak:Milliyet

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2022, 10:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER