İşgal durdu! İsyan çıktı! Rus ordusunda büyük şok!

İşgalin büyük oranda durması, sahada karşılaşılan lojistik zorluklar ve verilen ağır asker kaybı, Rus ordusunda çalkantı yarattı...

İşgal durdu! İsyan çıktı! Rus ordusunda büyük şok!

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik işgal harekatı devam ederken, Rusya'nın son dönemde artan personel kaybı dikkat çekiyor. Özellikle başkent Kiev'in çevresindeki bölgelerde devam eden çatışmalarda, Rus ordusunun ciddi oranda asker kaybına uğradığı ifade edilirken, bu durumun birlikler içinde rahatsızlıklara ve isyanlara da neden olduğu iddialar arasında.

Ciddi kayıplar veren ve morali bozuk askeri personele rağmen işgal harekatına devam eden Rus ordusunda, generallerin ölüm haberleri üst üste gelirken, özellikle İngiliz basınında yer alan bir haber dikkat çekti. İlk olarak Ukraynalı gazeteci Roman Zimbaliyuk tarafından gündeme getirilen ve daha sonra İngiliz basınında geniş yer tutan habere göre, bir Rus birliği Ukrayna'da ayaklanarak tankla kendi komutanlarının üzerinden geçti.

İddiaya göre, 37. Serbest Alay komutanı kendi komutasındaki askerler tarafından tankla ezildi. Zimbaliyuk, birliğin personelinin yüzde 50’sini kaybettiğini; daha sonra da isyan başladığını yazmıştı. Olayda ağır yaralanan albayın hayatını kaybettiği iddia edilse de, yaralı olarak hastaneye kaldırıldığı da iddialar arasında. İşgalin başlangıcından bu yana ise 7 yüksek rütbeli üst düzey Rus generali hayatını kaybetti.  

Öte yandan Rusya'nın Ukrayna kentlerine yönelik saldırıları da devam ediyor. Ruslar, Çernobil'de çalışan işçilerin bulunduğu Slavutiç kentini ele geçirirken, kent sakinlerinin büyük protestosuyla karşılaştı. Kent sakinleri protesto gösterisi yaparken, Rus askeri havaya ateş açtı ve ses bombası kullandı. Belediye Başkanı Yuriy Fomiçev'in Ruslar tarafından esir alındığı öğrenildi. Harkiv, Çernihiv ve Mariupol'e yönelik Rus saldırıları ise devam ediyor. Bununla birlikte çoğu Ukraynalının kaçtığı batıdaki Lviv kenti de dün Rus saldırılarının hedefi oldu.

EN DOĞUDAN EN BATIYA TATBİKAT!

Rusya, Japonya’nın görüşmelerden çekilmesi ve sert yaptırımları sonrası iki ülke arasında tartışmalı olan Kuril adalarında tatbikata başlıyor. Kuril Adaları’na 3 bin askerle çıkarma yapan Rusya, Pasifik Okyanusu’nun ardından ülkenin Avrupa’nın en batısındaki toprağı Kalinigrad’da da tatbikata girişti. Tatbikatta S-400 ve SU-27’ler kullanılıyor.

Uzun süredir ortada gözükmeyen ve hakkında çeşitli iddialar ortaya atılan Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu'nun bir videosu yayınlandı. Şoygu’nun kalp krizi geçirdiği iddia ediliyordu.

Şoygu, yaptığı konuşmada, Rus ordusunun yeni silah siparişinde önceliklerinin havacılık, yüksek hassasiyetli uzun menzilli silahlar ve stratejik nükleer kuvvetlerin savaşa hazır durumunun desteklenmesi olduğunu belirtti.

ZELENSKİY SÖZÜNÜ ESİRGEMEDİ

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Ukrayna'nın Rusya ordusuna "sert darbeler vurduğunu" ve "büyük kayıplar yaşadıklarını" belirtirken, Rusya'nın 16 binin üzerinde asker kaybettiğini ifade etti. Zelenskiy’in Avrupa Konseyi toplantısında Macaristan Devlet Başkanı Başbakanı Viktor Orban’a özel olarak seslenmesi dikkat çekti. Orban’ın 'kimin yanında olduğuna kadar vermesi' gerektiğini vurgulayan Zelenskiy, "Dinle Viktor, Mariupol’de neler oluyor biliyor musun? Lütfen, yapabiliyorsan sahile git ve oradaki ayakkabılara bak. Bugünün dünyasında toplu katliamların nasıl tekrar yapılabildiğini gör. Ve Rusya bugün bunu tekrar yapıyor. Aynı ayakkabılar" sözlerini kullandı.

Ardından dün Katar’daki Doha Forumu’na sürpriz bir şekilde video üzerinden bağlanan Zelenskiy, Ukrayna’daki Müslümanların kutsal Ramazan ayında savaşmak zorunda olacağına dikkat çekti ve "Ukrayna’daki insanların ızdırabının Kutsal Ramazan ayını gölgelememesini sağlamalıyız" dedi.

Küresel doğal gaz ihracatında önde gelen ülkelerden olan Katar’daki konuşmasında, ülkelerin enerji ihracatlarını artırmasını da isteyen Zelenskiy, Rusya’nın dünyayı nükleer silahlarla tehdit ettiğini de vurguladı. 

BİDEN: PUTİN NATO'YU BÖLEBİLECEĞİNİ DÜŞÜNDÜ

Olağanüstü NATO, Avrupa Birliği (AB) ve G7 zirvelerine katılan ABD lideri Joe Biden, dün Polonya'da görüşmelerde bulundu. Biden, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ve Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov ile Varşova'da bir araya geldi. Biden, "Eminim Vladimir Putin NATO'yu bölebileceğini, Batı kanadı ile Doğu kanadını eski yaşananlara dayanarak ayırabileceğini düşünüyordu" derken, "Bunu başaramadı" ifadesini kullandı. Biden 'iki dünya savaşı tecrübelerinin, ABD'nin Avrupa'daki istikrara katkı sağlamasının önemini öğrettiğini' ifade etti.

Varşova'daki mültecilerle de konuşan Biden, bir gazetecinin 'mültecilerin durumunu gördükten sonra Putin hakkındaki görüşünü sormasına "O bir kasap" yanıtını verdi.

Biden, Putin'e seslenerek, “NATO topraklarının bir santimine geçmeyi aklından bile geçirme” dedi. Biden, ABD'nin müttefik ülkelerle birlikte Ukrayna'nın yanında olduğunu söyleyerek, "Ukrayna ve halkına mesajımız açık. Yanınızdayız" dedi.

ABLUKA ALTINDAKİ MARİUPOL'DEN TAHLİYE PLANI GÖRÜŞÜLÜYOR

Rusya'nın ablukası altındaki liman kenti Mariupol'de yaşanan insani dram sürüyor. Rus bombardımanı altındaki kentte 150 bin civarı sivilin bulunduğu tahmin ediliyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un önceki gün Fransa, Türkiye ve Yunanistan'ın ortaklığında, abluka altındaki Mariupol'dan sivillerin tahliye edilmesine yönelik çalışma başlatıldığını duyurmuştu. Bu operasyonla ilgili görüşmeler devam ediyor. Fransız hükümet yetkililerinin Cuma günü Mariupol Belediye Başkanı Vadim Boyşenko ile görüştüğünü ifade eden Macron, kentte kalan yaklaşık 150 bin sivilin çok zor şartlar altında olduğuna dikkati çekti.

Macron, ayrıca operasyonun ayrıntılarını belirlemek üzere Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşeceğini de ifade etti. Macron, Brüksel'de, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'la Mariupol'a insani yardım sağlama konusunda ortaklaştığı yönünde açıklamalar yapmıştı.

Kaynak: Milliyet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER