İşte kur artışının iki nedeni! Dolar ve euroda sert yükseliş!

Dolar/TL, yeni haftaya sert yükselişle başladı. Kurda sabah saatlerinde 12,80 seviyesi görüldü. Erdoğan'ın cuma akşamı "Bu faizler düşecek" açıklaması, kurda sert yükselişi beraberinde getirmişti. GCM Yatırım Araştırma Müdürü Dr. Tuğberk Çitilci, kurlardaki yükselişin iki nedenini anlattı.

İşte kur artışının iki nedeni! Dolar ve euroda sert yükseliş!

Geçen hafta tarihinin en sert değer kayıplarından birini yaşayan TL için yeni hafta da iyi başlamadı.

Küresel piyasalarda corona virüsünün yeni Omicron varyantının yarattığı kaygılar nedeniyle Cuma günü görülen oynaklık bugün azalırken, TL’de ise faiz indirim süreciyle başlayan değer kaybı trendi devam ediyor.

Hafta sonu 12,33 seviyesinde olan dolar/TL, yeni haftaya yükselişle başladı. Kurda sabah saatlerinde 12,80 seviyesi görüldü. Dolar/TL’de geçen hafta 13,45 ile rekor seviye görülmüştü.

Euro/TL’de de 13,91’den 14,46’ya sert yükseliş kaydedildi. Euro kurunda geçen hafta 15,16’lık tarihi zirve görülmüştü.

Bu sabah sert yükselişin ardından kurlarda kısmi geri çekilme oldu.

ERDOĞAN’IN AÇIKLAMASI ETKİLİ OLMUŞTU

26 Kasım Cuma günü gün içinde bir ara 12’nin altına gerileyen dolar/TL, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz açıklamasıyla 12,67’yi görmüş, piyasaların kapalı olduğu hafta sonuna 12,33 seviyesinden girmişti.

Erdoğan’ın cuma akşamı yaptığı “Bu faizler düşecek. Biz, yüksek faize halkımızı da çiftçimizi de ezdirmeyeceğiz” açıklaması, kur yükselişinde etkili olmuştu.

Güney Afrika'da görülen corona virüsünün yeni varyantına dair endişelerin küresel piyasaları sarsması da TL üzerinde baskı oluşturuyor.

‘YÜKSELİŞİN İKİ NEDENİ VAR’

GCM Yatırım Araştırma Müdürü Dr. Tuğberk Çitilci, kurlardaki yükselişin iki nedeni olduğunu dile getirdi.

Sozcu.com.tr’ye konuşan Çitilci, “Birincisi, Dünya Sağlık Örgütü'nün yaptığı açıklamalarda corona virüsünün yeni varyantı Omicron'un düşünüldüğü kadar tehlikeli olmadığı söylendi. Bu gelişme, dolar endeksinde ve ABD 10 yıllık tahvil faizinde tekrar yukarı yönlü harekete neden oldu” dedi.

Çitilci, “Tam ‘Omicron Fed'in para politikasını geciktirir' derken varyantın etkisi azalıyor gibi görünüyor. Bu hafta Fed Başkanı Jerome Powell ve Hazine Bakanı Janet Yellen'ın sunumları var. Dolayısıyla Fed'den bu hafta enflasyona karşı şahin tonlama gelebilir. Faiz artışları ve varlık alımlarını azaltma hızının zamanlaması konusunda mesajlar gelecek” değerlendirmesinde bulundu.

‘200 BAZ PUAN DAHA İNDİRİM BEKLİYORUM’

İkinci neden olan yurt içindeki yeni para politikasına işaret eden Çitilci, “Yurt içi tarafa baktığımızda, ana tema yeni para politikası, yani yüksek kur, düşük faiz politikası. Merkez Bankası'nın da aralık toplantısı yaklaşıyor. Bu toplantıya ilişkin beklentiler fiyatlanıyor” dedi.

Çitilci, 16 Aralık’ta yapılacak Merkez Bankası toplantısına işaret ederek “Ben 200 baz puanlık faiz indirimi bekliyorum. 100 cepte, 200'e kadar makas açılabilir. Bu beklenti, kamu tarafından gelen açıklamalarla sıcak tutulduğundan biz dolar/TL'de yeni haftaya yukarı yönlü hareketleri izler olduk. Dolar/TL’de 12,85 ile 13,00 aralığı önemli” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Sözco

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66

banner67